Otyłość częstsza wśród dzieci chorych na astmę

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Otyłość częstsza wśród dzieci chorych na astmę

Post autor: Asystentka »

Dzieci cierpiące na astmę są o 51% bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy – wykazało badanie, które publikuje pismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

„Wczesne rozpoznanie i leczenie astmy może pomóc w prewencji epidemii otyłości wśród dzieci” – komentuje współautor pracy prof. Frank Gilliland z University of Southern California w Los Angeles. Jest to ważne m.in. dlatego, że otyłość może przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń metabolicznych, w tym stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. w późniejszym wieku, dodaje badacz. Co istotne, z badań wynika, że otyłość może nasilać objawy astmy i zmniejszać skuteczność jej leczenia.

We wcześniejszych badaniach wykazano zależność między występowaniem astmy we wczesnym dzieciństwie a podwyższonym ryzykiem pojawienia się otyłości. Jednak tylko w nielicznych z nich śledzono stan zdrowia dzieci aż przez ponad 10 lat, przypominają autorzy najnowszej pracy.

Naukowcy z zespołu prof. Gillilanda przeanalizowali dane medyczne dotyczące 2171 przedszkolaków i pierwszoklasistów (wiek od 5 do 8 lat) z Południowej Kalifornii, którzy uczestniczyli w szeroko zakrojonym badaniu Children's Health Study. W momencie włączenia do badania żadne z dzieci nie było otyłe, a około 13,5% z nich cierpiało już wtedy na astmę.

Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 10 lat – co roku dzieci mierzono i ważono, by na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI) ocenić, czy ich waga jest prawidłowa, czy też mają nadwagę lub otyłość. W tym czasie u niemal 16% badanych uczniów rozwinęła się otyłość.

Rodzice dzieci wypełniali ankiety dotyczące danych demograficznych i społecznych, historii chorób oddechowych u dziecka, jego aktywności fizycznej, ekspozycji na bierne palenie w domu oraz innych czynników związanych z warunkami domowymi. Same dzieci (lub ich rodzice) udzielały też informacji na temat liczby zajęć ruchowych, w których brały udział oraz liczby dni spędzanych na uprawianiu sportu na świeżym powietrzu.

Jak wyliczyli badacze, dzieci, które w momencie włączenia do badania miały astmę, były o 51% bardziej narażone na rozwój otyłości w ciągu kolejnej dekady niż ich rówieśnicy bez tej choroby.

Co ciekawe, dzieci z astmą, które podczas napadów stosowały inhalatory z lekami rozkurczającymi oskrzela, miały o 43% mniejsze ryzyko otyłości w porównaniu z tymi, które nie korzystały z tego leczenia. Naukowcy podkreślają jednak, że zależność ta wymaga potwierdzenia w innych badaniach.

Jedną z przyczyn leżących u podłoża zależności astmy i otyłości może być teoretycznie fakt, że dzieci z astmą mniej ćwiczą i rzadziej uczestniczą w zajęciach fizycznych. Jednak w najnowszej analizie naukowcy uwzględnili ten czynnik. Dodatkowo, skutkiem niepożądanym leków stosowanych w leczeniu astmy (np. steroidów podawanych ogónoustrojowo) może być przybieranie na wadze.

Autorzy najnowszej pracy zaznaczają, że ma ona pewne ograniczenia, ponieważ po pierwsze zebrane informacje były subiektywne (zebrano je za pomocą ankiet), a po drugie, dane na temat aktywności fizycznej dzieci były ograniczone i nie zebrano informacji odnośnie ich diety.
źródło:www.mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post