Ozurdex doszkllistkowy sterydowy implant w leczeniu oka

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Ozurdex doszkllistkowy sterydowy implant w leczeniu oka

Post autor: admin. med. »

Ozurdex jest doszkllistkowym sterydowym implantem, w którym substancją czynną jest deksametazon. Działanie implantu polega na stopniowym uwalnianiu substancji czynnej, czyli deksametazonu, do komory ciała szklistego. Działanie tego leku w gałce ocznej szacuje się na okres 3 do 6 miesięcy.

Ozurdex jest zarejestrowany do stosowania w następujących schorzeniach:

RVO (obrzęk plamki wtórny do niedrożności naczyń żylnych siatkówki, ang. retinal vein occlusion)
nieinfekcyjne stany zapalne błony naczyniowej tylnego odcinka gałki ocznej


Działanie
Substancją czynną w preparacie Ozurdex jest deksametazon, czyli steryd o działaniu przeciwzapalnym. Uważa się, że proces zapalny odgrywa istotną rolę w powstaniu obrzęku centralnej części siatkówki po przebytym zakrzepie naczyń siatkówki, stąd jego zastosowanie w RVO. W przypadku autoimmunologicznych schorzeń dotyczących tylnego odcinka gałki ocznej (zapalenia błony naczyniowej), leczenie preparatami sterydowymi jest główną formą terapii.


Podawanie
Ozurdex jest podawany bezpośrednio do oka, a dokładnie do komory ciała szklistego. Podawana dawka to 0,7 mg deksametazonu w implancie o wymiarach 0,46 mm x 6 mm. Podanie leku do ciała szklistego wykonuje się z zachowaniem zasad aseptyki, za pomocą specjalnego aplikatora. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Sama procedura trwa bardzo krótko i nie jest bolesna. Aplikację Ozurdexu można powtórzyć po 6 miesiącach od pierwszego podania.

Efekty
W czasie terapii lekiem Ozurdex następuje zahamowanie postępującego pogorszenia widzenia u większości pacjentów. U znaczącej części pacjentów zanotowano poprawę widzenia.

Informacje dla pacjenta - terapia lekiem Ozurdex krok po kroku:

Kwalifikacja do terapii odbywa się na podstawie badania okulistycznego oraz badań AFL (angiografia fluoresceinowa) i OCT (optyczna koherentna tomografia).
Przed zabiegiem wielokrotnie podaje się do oka krople z antybiotykiem.
W dniu zabiegu pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenice.
Przed zabiegiem lekarz odkaża skórę okolic oka i przykrywa to miejsce specjalną, jałową serwetą. Następnie przemywa oko środkami odkażającymi. Powieki są przytrzymywane za pomocą rozwórki, aby zapobiec mruganiu.
Oko zostaje znieczulone kroplami, aby zastrzyk był bezbolesny.
Lekarz za pomocą specjalnego aplikatora podaje lek przez twardówkę oka. Podczas iniekcji może być wyczuwalny delikatny ucisk.
Po zabiegu lekarz wykonuje badanie okulistyczne, w tym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, upewniając się, że zabieg został wykonany bez powikłań.
Przez trzy dni po zabiegu stosuje się do oka krople z antybiotykiem, aby zapobiec zakażeniu. Niekiedy może dojść do podrażnienia oraz zaczerwienienia oka przez kilka dni po zabiegu.
Około miesiąca po zabiegu wykonuje się kontrolne OCT i ocenia efekt zabiegu – spadek obrzęku siatkówki.

Przed zabiegiem trzeba poinformować lekarza o objawach infekcji, zaczerwienieniu lub bólu oka. Trzeba też poinformować lekarza, jeżeli istnieje możliwość uczulenia na lek Ozurdex lub jodynę.

Działania niepożądane
Nawet w przypadku prawidłowo wykonanego zabiegu może dojść do wylewu podspojówkowego krwi czy wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Większość z tych działań niepożądanych ustępuje samoistnie. Poważne powikłania związane z samym podaniem leku, takie jak zapalenie wnętrza gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, czy zaćma, zdarzają się bardzo rzadko.

Przeciwwskazania do podania leku i środki ostrożności
Bezwzględne przeciwwskazania do podawania Ozurdexu to uczulenie na lek lub jego składnik, infekcyjny stan zapalny w obrębie gałki ocznej lub okolic gałki ocznej, zaawansowana jaskra, przebyty powikłany zabieg operacji zaćmy z przerwaniem torby tylnej i brakiem wszczepu soczewki lub soczewką przedniokomorową. Podawanie Ozurdexu nie jest zalecane u kobiet w ciąży.
Załączniki
ozurdex.jpg
ozurdex.jpg (20.22 KiB) Przejrzano 946 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post