Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym OBS

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym OBS

Post autor: admin. med. » 4 sie 2016, o 10:31

Terapia CPAP(stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) a nadciśnienie tętnicze
Pacjenci z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) leczeni przy użyciu CPAP mają mniejsze ryzyko nadciśnienia tętniczego niż pacjentów bez OBS – dowiodło badanie, którego wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania periodyku JAMA.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest powszechną jednostką chorobową, która może dotyczyć ok. 9 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet w populacji polskiej. Związany jest z większym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i większym ryzykiem śmierci. Terapia przy użyciu metody wspomagającej oddychanie - CPAP prowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jednak jej rola w prewencji nowych zachorowań na nadciśnienie tętnicze jest nieznana.

Badacze z Hiszpanii i USA użyli danych z badania kohortowego z 1889 uczestnikami skierowanymi do centrum snu w Zagarozie (Hiszpania) na badanie polisomnograficzne. Kryteriami włączenia do badania były: brak nadciśnienia tętniczego i nie przyjmowanie leków hipotensyjnych. Pacjenci ze wskaźnikiem API w badaniu polisomnograficznym < 5 posłużyli jako grupa kontrolna (n=310), natomiast pacjenci ze wskaźnikiem ≥ 5 zostali włączeni do grupy badanej (n=1579). Osoby z OBS podzielono na 4 grupy: nie spełniające kryteriów do terapii CPAP (n=462), odmawiające terapii CPAP (n=195), zaprzestające terapii CPAP (n=98), leczone CPAP (n=824). Zapadalność na nadciśnienie na 100 osób/rok wyniosła 2,19 w grupie kontrolnej; 3,34 u pacjentów z OBS, którzy nie spełnili kryteriów do terapii CPAP; 5,84 u pacjentów, którzy odmówili terapii CPAP; 5,12 u chorych, którzy zaprzestali terapii CPAP oraz 3,06 u leczonych CPAP. Dostosowany (dla m.in. BMI, wieku, płci, ciśnienia tętniczego) współczynnik ryzyka (HR) zachorowania na nadciśnienie tętnicze wyniósł u pacjentów, którzy byli leczeni przy użyciu CPAP 0,71 co oznacza, że był mniejszy niż u pacjentów z grupy kontrolnej (HR=1). Przedstawione wyniki świadczą, że terapia CPAP zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.


Źródło: JAMA 2012; 307:1269-2176.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post