Pacjent po przeszczepie twarzy przeszedł rekonstrukcję uzębienia

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Pacjent po przeszczepie twarzy przeszedł rekonstrukcję uzębienia

Post autor: admin. med. »

Gliwice: pacjent po przeszczepie twarzy przeszedł rekonstrukcję uzębienia
U pacjenta, któremu w 2013 roku z sukcesem przeszczepiono w Gliwicach twarz, wykonano kolejny pionierski zabieg. Tym razem wszczepiono mu implanty zębowe, odbudowując uzębienie w szczęce pobranej od zmarłego dawcy oraz w żuchwie zespolonej z kilku kawałków

To pierwszy tego typu przypadek na świecie. Zabieg wykonano już w maju 2014, ale dopiero teraz lekarze mogą mówić o pełnym sukcesie. Implanty się przyjęły.

Zadania nieodpłatnie podjął się zespół specjalistów: dr Bartosz Nowak i dr Maciej Nowiński z Prodenta Clinic w Katowicach, we współpracy z dr Krzysztofem Gronkiewiczem i technikiem Arturem Nitkiewiczem. Zabieg przeprowadzono w Centrum Onkologii w Gliwicach, ponad rok po przeszczepie twarzy i zaraz po kolejnym zabiegu rekonstrukcyjnym, wykonanym przez zespół prof. Adama Maciejewskiego.

W 1,5 godziny dentyści musieli wszczepić aż 12 tytanowych implantów - 6 w zespoloną żuchwę i 6 w przeszczepioną szczękę. W tym celu użyli sprowadzonych z USA implantów Biomet 3i, które mają specjalną powłokę osseointegracyjną przyspieszającą proces zrastania się tytanu z kością. Wcześniej konieczne były symulacje komputerowe.

Pacjent został poddany skomplikowanej diagnostyce. Wykonano serię tomografii, aby całe leczenie zaplanować komputerowo z użyciem technologii 3D. Zabieg poprzedziła seria wirtualnych symulacji, podczas których ustalano, jak mają być umiejscowione implanty. Było to konieczne ze względu na ekstremalne warunki medyczne i sytuację pacjenta.

Okres gojenia się i zrastania po zabiegu wyniósł około roku (zwykle jest to ok. 6 miesięcy). Dopiero po tym czasie odsłonięto implanty. Wtedy do pracy przystąpili protetycy. Ponieważ tradycyjne korony i mosty okazały się za dużym obciążeniem dla pacjenta, wykonano 2 protezy zamocowane na specjalnych belkach. Stworzyło je centrum frezowania w Walencji.

Po ponad 1,5 roku od pierwszego zabiegu stomatologicznego pacjent może wyraźniej mówić, jeść, uśmiechać się.

Powodzenie implantacji w tak ekstremalnych warunkach medycznych daje szansę odbudowy uzębienia m.in. pacjentom po ciężkich urazach i chorobach nowotworowych, w których konieczne było wycięcie np. części szczęki lub żuchwy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post