Pacjent szuka potwierdzenia choroby, a nie diagnozy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Pacjent szuka potwierdzenia choroby, a nie diagnozy

Post autor: admin. med. »

Koniec rządów lekarzy? Pacjent szuka potwierdzenia choroby, a nie diagnozy
Pacjent-klient zna swoje prawa i skutecznie ogranicza władzę lekarza. Zgłasza się do niego głównie po potwierdzenie własnej wizji choroby i leczenia, a nie w celu postawienia diagnozy - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Psycholog Piotr Mosak zauważa w DGP, że pacjentom nie wystarcza już "rzucona na odczepnego" recepta i skierowanie na podstawową morfologię. Chorzy czytają, pytają, konsultują się ze znajomymi i dopiero potem udają się na wizytę - już z wyobrażeniem swojego schorzenia i z wiedzą, jakie zrobić badania i jakie przyjąć leki.

Relacja na linii lekarz-pacjent z definicji jest trudna. Kiedyś pacjent oczekiwał przede wszystkim uwagi i pocieszenia - zauważa DGP. Teraz to się zmienia. Według DGP nie chodzimy do lekarzy po ratunek i pocieszenie, tylko po konkret.

Joanna Barszczewska, psycholog i psychoterapeuta twierdzi, że zmiana relacji pomiędzy pacjentem a lekarzem wiąże się zarówno z rozwojem samoświadomości, upowszechnianiem wiedzy medycznej, jak i ze zmianą postaw konsumenckich. Pacjent w roli klienta wychodzi poza ramy tradycyjnej relacji. Mimo to lekarz może odgrywać rolę wspierającą, nawet jeśli do głosu dochodzą postawy roszczeniowe chorych. Do owocnej współpracy niezbędna jest otwartość lekarza i jego wsparcie - uważa Barszczewska.

Prawo konsumenta medycznego opisuje m.in. ustawa z 6 listopada 2008 r. (o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Zgodnie z nią możemy wymagać „przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń” - w tym opinii innego lekarza lub pielęgniarki, a nawet zwołania konsylium.

Więcej: gazetaprawna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post