Parlament uchwalił ustawę o eutanazji

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Parlament uchwalił ustawę o eutanazji

Post autor: admin. med. »

Kanada
Senat (izba wyższa parlamentu Kanady) uchwalił ustawę zezwalającą na udzielanie pomocy medycznej osobom terminalnie chorym i pragnącym tzw. wspomaganej śmierci, czyli eutanazji. Prawo uchwalono po wielotygodniowych sporach.

Niektórzy senatorzy argumentowali, że ustawa jest zbyt restrykcyjna i nie powinna ograniczać się do osób stojących w obliczu rychłej śmierci. Ich zdaniem prawo do pomocy lekarskiej w zakończeniu życia powinny mieć także osoby cierpiące na przewlekłe choroby powodujące degenerację organizmu i osobowości.

Wcześniej ustawę uchwaliła izba niższa parlamentu. Wejdzie ona w życie po podpisaniu jej przez gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona, co jest jedynie formalnością.

Sąd Najwyższy Kanady zniósł w ub. roku zakaz eutanazji i opowiedział się za przyznaniem prawa do niej także osobom przeżywającym niemożliwe do zniesienia cierpienia, wynikające z nieuleczalnych chorób.

Jednak liberalny rząd Kanady ograniczył projekt ustawy do osób, których śmierć jest "w sposób racjonalny przewidywalna". Przedstawiciele rządu wyjaśniają że ustawa jest jedynie pierwszym krokiem w rozwiązywaniu tego skomplikowanego problemu i może być rozszerzona w przyszłości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post