Perymetria komputerowa. Badanie pola widzenia

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Perymetria komputerowa. Badanie pola widzenia

Post autor: admin. med. »

Badanie pola widzenia - pozwala na dokładne określenie ubytków w polu widzenia. Pole widzenia człowieka jest to zakres przestrzeni widzianej przez oko. Badanie pola widzenia pozwala wykryć ewentualne ubytki widzenia w przypadkach choroby samej siatkówki lub w przypadkach przerwania łączności dróg odprowadzających bodźce do ośrodków w mózgu. Ubytki mogą pojawić się w jaskrze, chorobach nerwu wzrokowego i siatkówki oraz w schorzeniach neurologicznych. Współczesne wykorzystanie perymetrii komputerowej pozwala na bardzo dokładną analizę pola widzenia.

Zalety perymetrii komputerowej

- Badanie nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta.
- Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i w pełni bezpieczne.
- Nie wymaga rozszerzania źrenic.


Technika badania pola widzenia

Badanie wykonuje się we współpracy badanego z badającym. Badany siedzi przed perymetrem (półkolista czasza) z unieruchomioną głową-broda i czoło cały czas muszą być podparte. Oko niebadane musi być przesłonięte. Badany fiksuje wzrok w centralnej części perymetru -w najwyraźniejszym punkcie świetlnym ( jest to bezwzględny warunek by poprawnie wykonać badanie!). W różnych miejscach półkolistej czaszy perymetru pojawiają się inne punkty świetlne, o różnym stopniu natężenia światła, w różnych odstępach czasu. W momencie, gdy jakikolwiek punkt zostanie zauważony przez badanego, jest on zarejestrowany poprzez wciśniecie przycisku. Badanie powtarza się dla wielu punktów, uzyskując obszar pola widzenia. W obrębie pola widzenia, widoczna jest także tak zwana plamka ślepa - odpowiadająca obecności tarczy nerwu wzrokowego. Nowoczesne perymetry komputerowe pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych wyników wyznaczających pole widzenia, w postaci standardowych wykresów, wykresów w skali szarości czy nawet grafiki trójwymiarowej z możliwością animacji.

Nie istnieją żadne przeciwskazania do wykonania tego badania. Jest to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla badanego. Należy jednak pamiętać, że w badaniu tym bardzo ważna jest współpraca ze strony Pacjenta. W przypadku niedowidzenia lub kłopotów z koncentracją u Pacjenta, badanie może być nieobiektywne i trudne do oceny przez lekarza okulistę.


Główne wskazania

- jaskra
- choroby układu nerwowego
- choroby nerwu wzrokowego
- odwarstwienie siatkówki
- inne choroby siatkówki ( np. retinopatia barwnikowa ) i naczyniówki
- odwarstwienie siatkówki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post