Pieczenie,zaczerwienienie,piasek w oczach, pogorszenie widze

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Pieczenie,zaczerwienienie,piasek w oczach, pogorszenie widze

Post autor: admin. med. »

Pieczenie,zaczerwienienie,piasek w oczach, pogorszenie widzenia.
Nawilżanie oczu,które wysychają jest obecnie najczęstszym problemem okulistycznym.Pieczenie,zaczerwienienie oczu,wrażenie piasku pod powiekami,pogorszenie widzenia,to dolegliwości sugerujące zespuł suchego oka.Związany on jest z niedostatkiem łez,które odżywiają rogówkę,nawilżają ją,chronią przed uszkodzeniami i drobnoustrojami,wpływają na ostrość widzenia.
Czemu oczy wysychają?
Objawy zespołu suchego oka nasilają się w sezonie grzewczym,bo powietrze w pomieszczeniach jest suche.jednak wiosną dolegliwości mogą nie minąć,jeśli przez wiele godzin dziennie patrzysz w monitor komputera.Wtedy rzadziej mrugasz powiekami,a ruch ten pobudza wydzielanie łez.Przyczyną złego nawilżania oczy mogą też być starzenie się,palenie papierosów,zawirowania hormonalne(związane z ciążą,menopauza,antykoncepcja hormonalna)niektóre choroby(np. zespół Sjögrena,nadczynność tarczycy)
Nawilżanie,to podstawa.
Placz dla oczu niczym oczyszczająca kąpiel,ale nie jest za częsta więc stosuj inne metody zapobiegające wysychaniu:
*Nawilżać powietrze w pomieszczeniach,Często wietrzyć,zawieszać na kaloryferach pojemniki z wodą.
*Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze,rób co godzinę kilkuminutowe przerwy w pracy.
*Gdy poczujesz że oczy są suche,intensywnie mrugaj powiekami
*Używaj kąpieli nawilżająch które zastępują naturalne łzy i pomagają zregenerować rogówkę.
*Przyjmuj kapsułki z kwasem omega-3.Nie tylko zapobiegają zwyrodnieniu rogówki ale i zespołowi suchego oka.Efekty ich działania są widoczne po kilku miesiącach.

Mamy 3 rodzaje łez:
Bazowe.Wydzielane są w niewielkiej ilości przez cały czas.Nawilżają oczy,chronią rogówkę przed tarciem przez powieki,zapewniają dobrą jakość widzenia.
Obronne.Pojawiają się w dużej ilości,gdy oko zostaje podrażnione np. przez dym,kurz czy związki chemiczne.Są odruchem obronnym.Zawierają więcej wody niż łzy bazowe,uboższe są zaś w lipidy(tłuszcze).Ich zadanie m jest zneutralizowanie szkodliwych dla oka czynników.
Emocjonalne.Obficie ciekną z oczu,gdy płaczesz.Bogatsze w lipidy niż łzy bazowe.Co ciekawe impuls nerwowy,który prowokuje płacz,jednocześnie powoduje wydzielanie naturalnych substancji uspokajających.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post