[Film] Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

[Film] Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Post autor: admin. med. »

Padaczka jest to jedna z najstarszych znanych chorób, ponieważ jest rozpoznawana już od czasów starożytnych. Termin, który wywodzi się z greckiego słowa oznaczającego „zawładnąć" lub „pochwycić we władanie", wskazywał, że osoba dotknięta tą chorobą jest pozbawiona kontroli nad sobą czy też opętana. Kliniczne cechy padaczki często wzbudzały lęk i niestety nadal tak się dzieje.

Wśród chorób układu nerwowego padaczka jest jednym z najczęstszych schorzeń. Szacuje się, że dotyczy nawet powyżej 1% populacji polskiej (jest to około 400 tysięcy osób!). Choroba ta najczęściej rozpoznawana jest w pierwszej dekadzie życia, następnie wskaźniki zachorowalności spadają, by powtórnie wzrosnąć powyżej 60. roku życia.

Chorzy na padaczkę często doznają urazów głowy i kończyn, narażeni są w większym stopniu na wypadki komunikacyjne. W związku z tym, że choroba ta jest tak bardzo rozpowszechniona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdarzy nam się przynajmniej raz w życiu być w otoczeniu osoby, u której występuje incydent napadowy.

By oswoić się z lękiem w niesieniu pomocy chorym podczas napadu padaczkowego, warto dokładniej zapoznać się, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takim przypadku. Szerzej o tym zagadnieniu opowiada lekarz Magdalena Kowalska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post