Pionierskie operacje guza serca przed urodzeniem

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Pionierskie operacje guza serca przed urodzeniem

Post autor: Asystentka »

Po raz pierwszy udało się z powodzeniem usunąć uciskający serce nieurodzonego dziecka guz – potworniaka śródosierdziowego – informuje „American Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Potworniak śródosierdziowy to niezwykle rzadki, szybko rosnący guz, który bywa wykrywany w okresie płodowym. Wywodzi się z komórek osierdzia, a nieleczony doprowadza do śmierci dziecka.

Obecnie przyjęta strategia polega na drenowaniu jamy osierdzia – usuwaniu zbierającego się w niej płynu. Czasem pozwala to zyskać na czasie i przeprowadzić operację po porodzie. Jednak szybkie powiększanie się guza wraz z gromadzeniem się płynu w jamie osierdzia zwykle wywiera znaczny ucisk na serce, co doprowadza do zgonu wewnątrzmacicznego.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się być operacja wykonana przed urodzeniem – zanim dojdzie do niewydolności serca.

Specjaliści z Children's Hospital w Filadelfii (najstarszego szpitala pediatrycznego w USA) wspólnie z lekarzami z Perelman School of Medicine przy University of Pennsylvania opublikowali sprawozdanie dotyczące serii ośmiu płodów, u których podejrzewano potworniaka śródosierdziowego, które trafiły do tego szpitala pomiędzy rokiem 2009 a 2015. W dwóch przypadkach okazało się, że chodzi o innego rodzaju guz serca.

Spośród sześciorga pozostałych dzieci dwoje przeżyło dzięki zabiegowi chirurgicznemu – w jednym przypadku w 24., w drugim – w 31. tygodniu ciąży (drugie dziecko było podczas zabiegu nadal połączone z łożyskiem). U czworga dzieci, które zmarły, nie przeprowadzono operacji, ponieważ choroba była zbyt zaawansowana, a ich stan zbyt ciężki, by dawać nadzieje na przeżycie.

Tucker Roussin, który przeszedł operację w 24. tygodniu ciąży jest teraz zdrowym czterolatkiem.

– Dowiedliśmy, że potrafimy dokładnie diagnozować tę rzadką patologię i leczyć ją w macicy – powiedział dr Jack Rychik, jeden z kierujących filadelfijskim zespołem. – Ten rodzaj potworniaka jest wyzwaniem, ale u niektórych pacjentów można uzyskać dobry wynik.

Jak zaznaczają eksperci, do sukcesu operacji – ryzykownej zarówno dla matki, jak i dla dziecka – przyczyniły się osiągnięcia w takich dziedzinach jak obrazowanie prenatalne, echokardiografia i chirurgia prenatalna.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post