Płukanie gardła przy bólach

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Płukanie gardła przy bólach

Post autor: admin. med. »

Ból gardła bardzo często występuje w parze z chrypką. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Zwykle chrypka mija, gdy wyleczymy gardło, ale zanim to nastąpi trzeba ją nieco złagodzić. Najstarszym sposobem jest nagrzewanie gardła okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i taki okład pozostaw do wystygnięcia ziemniaków. Inne proste sposoby walki z chrypką to płukanie gardła, ssanie tabletek i nagrzewanie (gotowe termiczne okłady można kupić w aptekach).
Pamiętaj o oszczędzaniu gardła - nie pal papierosów, nie pij alkoholu i unikaj ostrych przypraw. Jeżeli ból gardła minie, a chrypka nie ustąpi, zasięgnij porady laryngologa, aby uchronić się przed poważniejszą chorobą, np. polipami strun głosowych.
Nieumiejętne płukanie gardła przyniesie więcej szkody niż pożytku
Płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Do oczyszczania gardła można stosować napary z kory dębu, rumianku, szałwi. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty, np. wyciąg z rumianku. Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.
» Pamiętaj, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało.

» Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie.
» Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie "gulgotanie" nim w gardle.
» 3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażniasz błonę śluzową
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post