Po jakim czasie od odstawienia meloksykamu można karmić pier

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Po jakim czasie od odstawienia meloksykamu można karmić pier

Post autor: Asystentka »

Po jakim czasie od odstawienia meloksykamu można ponownie karmić piersią?

Odpowiedziała

dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC), Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), Poradnia Laktacyjna Centrum Medycznego „Żelazna” w Warszawie, Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie

Zgodnie z informacją zawartą w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) podawanie meloksykamu w okresie karmienia piersią nie jest zalecane, brakuje bowiem danych na temat przechodzenia tego leku do pokarmu i wywołania potencjalnych działań niepożądanych u dziecka. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie: lekarz powinien zaproponować matce taką terapię, która jest skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla dziecka, a nie wymaga odstawienia dziecka od piersi. W większości sytuacji taka strategia jest możliwa, a informacje o lekach łatwo dostępne w podanych niżej bazach.

Bazy danych dotyczące stosowania leków w czasie laktacji – Lactmed i Elactantia – zalecają w leczeniu matki wykorzystanie leków o podobnym działaniu do meloksykamu, ale nieprzeciwwskazanych w czasie karmienia (przykładowo celekoksyb, naproksen, piroksykam). Bazę Lactmed rekomenduje Amerykańska Akademia Pediatrii w ostatnim stanowisku z 2013 roku.

Jeżeli dziecko jest odstawione od piersi na czas leczenia mamy, laktację należy utrzymać przez regularne odciąganie pokarmu (najlepiej z częstością odpowiadającą rytmowi karmień niemowlęcia). Do karmienia piersią można wrócić po upływie 5 razy czasu półtrwania leku, który jest przeciwwskazany w czasie laktacji (5x T1/2). Dla meloksykamu czas ten wynosi 13–25 godzin. Przerwa w karmieniu powinna więc trwać do 5 dób. Warto pamiętać, że nawet kilkudniowe przerwanie karmienia może spowodować zaburzenie laktacji u matki, naraża ją na zastoje i stany zapalne piersi oraz odrzucenie piersi przez niemowlę. Dziecko jest narażone na obce alergeny i istotne zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego prowadzące do zwiększenia liczby szczepów prozapalnych.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post