Podtrzymywanie podstawowych czynności ustroju

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Podtrzymywanie podstawowych czynności ustroju

Post autor: Asystentka »

Toksykologia dla nietoksykologów. Ostre zatrucia egzogenne
Janusz Szajewski
Wprowadzenie

Dzięki podtrzymywaniu podstawowych czynności ustroju – jednemu (zapewne najistotniejszemu) z elementów leczenia ostrych zatruć – śmiertelność w zatruciach środkami nasennymi, w latach 40. i 50. XX wieku wynosząca 20–25%, zmniejszyła się niemal do 0%. Ma ono istotne znaczenie w przypadku wszystkich rodzajów zatruć i odgrywa zasadniczą rolę w ich nowoczesnym leczeniu. Działania podtrzymujące nie różnią się istotnie od metod stosowanych w intensywnej terapii pacjentów w stanie zagrożenia życia z przyczyn nietoksykologicznych.

Warto przypomnieć, że pionierem wprowadzenia metod intensywnej terapii do leczenia ostrych zatruć był kopenhaski psychiatra, dr Carl Clemmessen z Bispebjorg Hospitalet. Przed wprowadzeniem tych metod najczęstszą przyczyną zgonu w przypadku zatruć było uduszenie się, spowodowane na ogół zachłyśnięciem się lub niedrożnością oddechową wywołaną nieprawidłowym ułożeniem ciała (zapadanie się podstawy języka) u pacjenta ułożonego na wznak, często z głową przygiętą do piersi przez wysoko ułożone poduszki. Kolejną przyczyną możliwych do uniknięcia tragedii były zapewne hipowolemia oraz niewyrównane zaburzenia wodno-elektrolitowe.
Oddychanie

W ogromnej większości przypadków zatruć przebiegających z zaburzeniami świadomości prawidłowe – bezpieczne – ułożenie chorego zapobiega mechanicznej niewydolności oddechowej: chory powinien leżeć prawie na brzuchu, z jedną nogą zgiętą w stawach biodrowym i kolanowym, a głową odchyloną na bok (patrz: ryc. 2., str. 16.).

W takim ułożeniu podstawa języka się nie zapadnie, a ewentualne wymiociny nie spowodują zachłyśnięcia. W takiej pozycji należy również chorego transportować. Z bezpiecznego ułożenia chorego nieprzytomnego można zrezygnować tylko wtedy, gdy prawidłowo założono rurkę ustno-gardłową lub chory został zaintubowany.

Rurka ustno-gardłowa znajduje się w wyposażeniu każdego ambulansu pogotowia.

Jeżeli chory sinieje mimo – jak się wydaje – sprawnej mechanicznie czynności oddechowej, należy wzbogacić powietrze wdechowe w tlen za pośrednictwem maski tlenowej lub cewnika wprowadzonego do nosogardzieli, tzn. na głębokość, jaką stanowi odległość od zewnętrznego otworu nosa do otworu ucha. Można się posłużyć również tzw. okularami tlenowymi.

Jeśli czynność oddechowa staje się widocznie niewydolna mechanicznie lub drogi oskrzelowe stają się mało drożne (np. z powodu nadmiernego gromadzenia się w nich wydzieliny śluzowej), chorego trzeba zaintubować. Jeżeli konieczna jest dłuższa intubacja, to po kilku dniach (m.in. w zależności od jakości rurki intubacyjnej) intubację należy zastąpić tracheostomią w celu uniknięcia odleżyn na ścianie tchawicy.

Rurka intubacyjna lub tracheostomijna ułatwia odsysanie wydzieliny gromadzącej się w tchawicy. Takiego odsysania nie należy jednak powtarzać zbyt często, ponieważ drażni tchawicę i zwiększa ilość wydzieliny – na ogół wystarcza odsysanie nie częściej niż raz na godzinę. Odsysanie należy poprzedzić oklepywaniem klatki piersiowej w ułożeniu kolejno na jednym i drugim boku, by przed odessaniem przemieścić wydzielinę do tchawicy. Cewnika odsysającego wyjętego z tchawicy nie można ponownie do niej wprowadzać. Aby uniknąć dodatkowego zakażania dróg oddechowych, należy użyć nowego cewnika, nawet w czasie jednego seansu odsysania.

Ustanie czynności oddechowej, często równocześnie z ustaniem akcji serca, wymaga natychmiastowego rozpoczęcia czynności reanimacyjnych opisanych w ogólnych zarysach w następnym podrozdziale, a szczegółowo w rozdziale poświęconym zespołom klinicznym występującym w przebiegu zatrucia.

Dokładniejsze informacje na temat oceny gazometrycznej i postępowania w przypadku niewydolności oddechowej podano w odpowiednim rozdziale w części poświęconej zespołom klinicznym mogącym wystąpić w przebiegu zatrucia.
Krążenie
cd...mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post