Podział przebiegu dny moczanowej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Podział przebiegu dny moczanowej

Post autor: Asystentka »

Jaki jest nowy podział przebiegu dny moczanowej?
W 2014 r. zaproponowano nowy podział przebiegu dny moczanowej:

A – duże ryzyko zachorowania (głównie hiperurykemia), bez objawów klinicznych i bez złogów kryształów moczanu sodu w tkankach w badaniu mikroskopowym lub obrazowym;
B – hiperurykemia bezobjawowa, obecne złogi moczanu sodu;
C – napady dny;
D – postać guzkowa; przewlekłe zapalenie stawów, nadżerki kostne w badaniu RTG.

Poprzedni podział obejmował 4 fazy – hiperurykemię bezobjawową, napady zapalenia stawów, okresy międzynapadowe, dnę przewlekłą (guzkową). W związku z postępem technik obrazowych (USG, TK dwuwiązkowa, MR) złogi moczanu sodu można uwidocznić u pacjentów z hiperurykemią, którzy nie mają objawów klinicznych dny moczanowej.

Czas trwania bezobjawowej hiperurykemii bywa różny, a większość osób z hiperurykemią nigdy nie zachoruje na dnę. U chorych po napadzie dny można się spodziewać jego nawrotu, zwykle po upływie od 6 miesięcy do 2 lat. W okresach międzynapadowych nie obserwuje się żadnych objawów choroby. Z czasem napady występują coraz częściej i stopniowo (zwykle po 5–10 latach) dochodzi do przewlekłych zmian zapalnych w wielu stawach. Narastają złogi moczanów w okolicy stawów i w innych tkankach (guzki dnawe), może dojść do niewydolności nerek. U ~1/3 chorych występuje kamica nerkowa, która może się objawić kolką nerkową; u 20–40% chorych pojawia się białkomocz. Zmiany w nerkach prowadzą do nadciśnienia tętniczego, nasilają się objawy chorób towarzyszących. Z hiperurykemią często współistnieją hiperlipidemia, hiperglikemia, otyłość i nadciśnienie tętnicze, stąd zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych na podłożu miażdżycy. Powikłaniem dny może być martwica jałowa głowy kości udowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post