Pomiar ciśnienia krwi - jak mierzyć? - jakim ciśniemierzem?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Pomiar ciśnienia krwi - jak mierzyć? - jakim ciśniemierzem?

Post autor: Asystentka »

Po co mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze jest to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic w ciele człowieka, np. tętnicy ramiennej i promieniowej (w przedramieniu). Mierzone są dwie wartości: najwyższa (tzw. ciśnienie skurczowe, podczas wypychania porcji krwi z serca do aorty) oraz najniższa (tzw. ciśnienie rozkurczowe, panujące w naczyniach w czasie rozkurczu serca). Systematyczne wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi pomagają monitorować stan zdrowia pod kątem chorób układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. Co ważne, znaczna większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia nie ma znanej przyczyny somatycznej. Regularne wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi jest zatem najlepszą metodą obiektywnej oceny stanu zdrowia.

U osób dorosłych optymalne ciśnienie tętnicze krwi nie powinno przekraczać 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Z kolei nadciśnieniem określamy wartości przewyższające 140/90 mm Hg.

Samodzielna kontrola ciśnienia pozwala też uniknąć tzw. „efektu białego fartucha”. Okazuje się, że doskonale każdemu znany stres wywołany kontaktem z lekarzem doczekał się własnej nazwy, co więcej, ma realne znaczenie medyczne. Przyjmuje się, że średnie ciśnienie z kilku pomiarów wykonywanych przez osoby ubrane w „białe fartuchy” (lekarzy, pielęgniarki) jest wyższe, niż w domowych warunkach. Za normę uznaje się wynik 135/85. Wykonywanie pomiaru w domowym zaciszu zapobiega sztucznemu zawyżeniu wartości pomiaru.

Warto przy okazji wspomnieć – ponieważ 14 listopada jest Światowym Dniem Cukrzycy – o silnym powiązaniu pomiędzy tą chorobą a nadciśnieniem. U chorych na cukrzycę występuje ono aż dwu-, trzykrotnie częściej, niż u osób zdrowych. Niestety, zależność ta występuje również w drugą stronę. Osoby cierpiące na nadciśnienie samoistne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Jak wybrać ciśnieniomierz?

Obecnie na rynku obecne są dwa rodzaje elektronicznych ciśnieniomierzy do samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi: nadgarstkowe i naramienne. Nazwy w zasadzie mówią wszystko: w pierwszym przypadku mankiet umieszczany jest na nadgarstku, w drugim na ramieniu, 2-3 cm nad stawem łokciowym. O ile ciśnieniomierze nadgarstkowe uchodzą za wygodniejsze, o tyle to w przypadku naramiennych pomiar jest dokładniejszy.

Należy też zwrócić uwagę na praktyczne aspekty korzystania z ciśnieniomierza. Bardzo ważne, aby posiadał on odpowiednią wielkość mankietu, pasującą do obwodu ramienia osoby korzystającej z urządzenia. Oprócz tego znaczna część nowoczesnych ciśnieniomierzy elektronicznych ma wbudowaną pamięć ostatnich wyników, co zwalnia z obowiązku prowadzenia dzienniczka pomiarów. Jeżeli z urządzenia mają korzystać osoby starsze, warto pamiętać też o dużym, czytelnym wyświetlaczu elektronicznym.

Ciśnieniomierz jest sprzętem medycznym, dlatego warto sprawdzić, czy interesujące nas urządzenie posiada wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych, a także atest Głównego Urzędu Miar. W trosce o prawidłowe działanie urządzenia – a w dalszej perspektywie, zdrowie korzystających z ciśnieniomierza – bez wątpienia należy dokonać takiego zakupu w aptece, a nie np. w serwisie aukcyjnym.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Przy pomiarach domowych bardzo ważną kwestią jest regularność. Pomiarów powinno się dokonywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez trzy dni w tygodniu. Należy robić to możliwie o tej samej porze – wówczas wyniki będą porównywalne.

Na początek przeciwwskazania. Należy unikać wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku pomiaru. Na godzinę przed pomiarem nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, pić kawy, herbaty ani alkoholu, podobnie z paleniem papierosów. Warto też opróżnić pęcherz – w innym wypadku wynik może być zawyżony. Ostatnie kilka minut przed pomiarem powinno być czasem odpoczynku i wyciszenia.

Na początku wykonywania badań należy wybrać rękę, na której będziemy dokonywać pomiaru. Przez kilka pierwszych dni powinniśmy mierzyć ciśnienie na obu rękach i porównywać wyniki. Ostatecznie należy wykonywać pomiar na tej ręce, na której wynik jest wyższy. Przed samym badaniem należy zdjąć wszystkie części garderoby (bransoletki, ciasne swetry), które uciskają rękę, na której wykonujemy pomiar.

Podczas samego badania nie należy również mówić ani się poruszać, nadgarstek zaś powinniśmy trzymać na wysokości serca. Pomiar powinniśmy wykonać dwukrotnie, oczekując pomiędzy kolejnymi seriami co najmniej minutę. Sama technika pomiaru zależy od konkretnego modelu ciśnieniomierza – koniecznie należy więc zapoznać się z instrukcją jego użytkowania. Jeżeli nie posiadamy urządzenia automatycznego, pamiętajmy, aby nie pompować ciśnieniomierza tą samą ręką, na której dokonujemy pomiaru.

Nasze rekomendacje:

W ofercie Apteki Internetowej Nowa Farmacja znajdują się obecnie 24 ciśnieniomierze. Każdy z nich posiada właściwy atest, gwarantujący precyzję i bezpieczeństwo użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych modeli, różniących się zarówno ceną, jak i funkcjonalnością.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe:

DIAGNOSTIC DR-505 IHB – elektroniczny ciśnieniomierz nadgarstkowy polskiej produkcji, testowany klinicznie zgodnie z protokołem ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego). Choć jego cena jest najniższa spośród wszystkich opisywanych modeli, to urządzenie posiada bogatą funkcjonalność. Pomiar ciśnienia krwi i tętna dokonywany jest w pełni automatycznie. Jeżeli wykryty zostanie nieregularny puls, ciśnieniomierz o tym zaalarmuje. Urządzenie zapamiętuje 90 wyników pomiaru z datą i godziną, zasilane jest przez dwie baterie 1,5V (AAA, małe „paluszki”).
Geratherm wristwatch – automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy renomowanego producenta. Posiada pamięć ostatnich 42 pomiarów ciśnienia i tętna. Wykorzystuje oscylometryczną metodę pomiaru. Wyróżnia się funkcją Fuzzy Logic – dopompowuje ilość powietrza do wymaganej objętości, dzięki czemu pomiar trwa krócej.

Ciśnieniomierze naramienne:

INSANIX BP-103H – wyjątkowo korzystny cenowo naramienny ciśnieniomierz automatyczny. Podobnie, jak DIAGNOSTIC DR-505 IHB, urządzenie wykrywa arytmię serca. Wbudowana pamięć obejmuje 30 ostatnich pomiarów, przy czym równolegle mogą korzystać z niego 4 osoby. Przy wyświetlaniu wyników ostatnie 3 pomiary są uśredniane.
microlife BP A1 BASIC – ciśnieniomierz wyróżniający się niewielkimi wymiarami, przez co jest bardzo poręczny, idealny do użytku przenośnego i podróżnego. Stożkowy mankiet posiada szeroki zakres regulacji (22-42 cm) oraz wyposażony jest we wskaźnik poprawności założenia mankietu. System Gentle+ zapewnia optymalny dobór ciśnienia w mankiecie. Dzięki temu ciśnieniomierz Microlife jest bardzo dobrym wyborem dla osób delikatnych, o wrażliwej skórze. Produkt testowany klinicznie BHS A/A.
OMRON M-2 Basic HEM-7115-E – bardzo prosty w obsłudze ciśnieniomierz, posiadający tylko jeden przycisk. Pamięć zapisuje ostatni pomiar, widoczny na dużym, czytelnym wyświetlaczu. Ciśnieniomierz informuje za pomocą specjalnego sympolu graficznemu o ciśnieniu przekraczającym normę, przyjętą za 135/85 mm HG. Produkt wyposażono w technologię IntelliSense™, odpowiadającą za właściwe napompowanie rękawa. Zestaw baterii wystarcza na 1500 pomiarów, w komplecie znajduje się wygodne etui przenośne.
medel ELITE – razem z ciśnieniomierzem firmy Medel wchodzimy na półkę urządzeń najwyższej klasy. Dopracowany produkt, wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz LCD 90 cm2 z możliwością dodatkowego podświetlenia. To ważna funkcja, szczególnie dla osób starszych. Za komfort i wiarygodność pomiaru odpowiada funkcja T3, która służy do sprawdzenia średniej wartości ciśnienia tętniczego krwi w ciągu ostatnich 3 pomiarów. Urządzenie korzysta z oscylometrycznej metody pomiaru oraz technologii Fuzzy Logic, wykorzystywanej do filtrowania zakłóceń powstałych w wyniku ruchów pacjenta, a także związanych z nieregularną pracą serca. Ciśnieniomierz informuje również o wykryciu nieregularnej pracy serca.
Geratherm active control+ – nowoczesny, automatyczny ciśnieniomierz naramienny wysokiej klasy. Produkt łączy w sobie wygodę użytkowania (mocowanie na nadgarstku) z najwyższą precyzją. Wykorzystywana jest oscylometryczna metoda pomiaru ciśnienia skurczowego (tzn. górnego) i rozkurczowego (tzn. dolnego) oraz częstości akcji serca. Jest to jedna z najbardziej obecnie popularnych technik nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.Wyniki pomiaru po badaniu znajdują się na czytelnym wyświetlaczu LCD. Ciśnieniomierz przeznaczony jest do użytku domowego, dla osób dorosłych. Seria Active Control to jedyne na świecie ciśnieniomierze ekologiczne, wyposażone w wydajny akumulator jonowy. Jest on tak wytrzymały, że należy ładować go jedynie 5-6 razy w roku!

Co dalej?

Bardzo istotną rzeczą jest prowadzenie dzienniczka pomiarów, nawet jeżeli nasz ciśnieniomierz posiada pamięć wyników. Pomaga to orientować się w stanie swojego zdrowia tak, aby – co najważniejsze – odpowiednio reagować. Wszelkie nieprawidłowości należy bezzwłocznie konsultować z lekarzem. W razie wątpliwości w kwestii wyboru prawidłowego ciśnieniomierza bądź korzystania z niego, zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią. Nasi specjaliści pomogą Państwu wybrać model odpowiedni do Państwa potrzeb.
amanda33
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2017, o 09:36

Re: Pomiar ciśnienia krwi - jak mierzyć? - jakim ciśniemierz

Post autor: amanda33 »

Do raczej okazjonalnego mierzenia używamy w domu ciśnieniomierza [mod]. Nie wiem jak by się sprawdził jeśli ktoś musi codziennie po kilka razy sprawdzać sobie pracę serca, ale do takiego badania raz na jakiś czas jest idealny. Szybki, wygodny, mankiet szybko się napełnia powietrzem ale też nie na tyle mocno żeby ręka bolała. To jest opcja na baterie i raczej często ich wymieniać nie muszę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post