Portale z ocenami stresują lekarzy

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Portale z ocenami stresują lekarzy

Post autor: Asystentka »

Niezależne portale, na których można oceniać lekarzy, zwiększają zadowolenie pacjentów, lecz równocześnie mogą przyczynić się do zwiększenia stresu lekarzy – wynika z badania opublikowanego w "Journal of General Internal Medicine".
W ramach badania naukowcy poddali analizie opinie amerykańskich lekarzy i pacjentów na temat różnych dostępnych metod oceniania pracy lekarzy przez pacjentów. Przeciwstawione zostały nieoficjalne, prywatne strony pozwalające wystawiać oceny lekarzom oraz oficjalne witryny udostępniające wyniki ankiet przeprowadzanych wśród pacjentów w szpitalach.

Badanie przeprowadzone zostało w czterech szpitalach znajdujących się w amerykańskim stanie Massachusetts. Wzięło w nim udział 828 lekarzy oraz 494 pacjentów.

Do sprawdzania prywatnych stron, umożliwiających zarówno wystawienie lekarzowi oceny, jak i zamieszczenie komentarza, przyznało się 39% pacjentów. Tego typu witryny najpopularniejsze były wśród młodych ludzi, kobiet oraz osób z wyższym wykształceniem.

Do sprawdzania informacji na swój temat zamieszczanych na prywatnych stronach przyznała się ponad połowa (53%) ankietowanych lekarzy. Autorzy badania podkreślają, że aż 73% lekarzy uznaje, że możliwość otrzymania negatywnej oceny na tego typu stronie przyczynia się do zwiększenia stresu związanego z ich zawodem – zaś 46% uważa, że tego typu praktyki mogą potencjalnie nadwerężyć zaufanie pomiędzy lekarzami a pacjentami.

Znacznie większe zaufanie badani lekarze pokładali w stronach prezentujących wyniki oficjalnych ankiet przeprowadzanych w szpitalach.

– Pacjenci mogą nie ufać do końca informacjom zamieszczanym na stronach systemu opieki zdrowotnej z uwagi na obawy dotyczące ich stronniczości, jako że publikowane są tam informacje dotyczące ich własnych pracowników – tłumaczy Alison Holliday z Harvard Medical School. Autorka badania zwraca również uwagę na to, że podawane na oficjalnych stronach informacje często są również zbyt skomplikowane dla pacjentów.

Znacznie lepsze nastawienie pacjenci prezentowali względem potencjalnego ujawniania wewnątrzszpitalnych danych dotyczących opinii pacjentów. Tutaj jednak 29% ankietowanych przyznało, że świadomość, iż ankiety zostaną opublikowane w internecie, wpłynęłaby na wyrażane przez nich opinie.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post