Lipaza i amylaza

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
boni1
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 1 sty 2016, o 19:02

Re: Lipaza i amylaza

Post autor: boni1 »

P. Doktorze! Mam pytanie , bo tak na mój chłopski rozum, skoro wyniki lipazy i amylazy są minimalnie podniesione, to po co zażywać dodatkowo enzymy trzustkowe? Rozumiem, gdyby były były zaniżone - wówczas rozumiem - trzeba uzupełniać enzymy trzustkowe, bo ich brakuje. Czy może mi Pan ten mechanizm stosowania enzymów wyjaśnić? Druga sprawa - w necie znalazłem informacje przyjęte dla norm amylazy i lipazy - cytuję: "prawidłowe stężenie amylazy w moczu wynosi 10-490 U/I, a we krwi 25-125 U/I, przy czym u osób starszych jest on nieco wyższy - 20-160 U/l" W moczu nie zrobiła, bo nie wiedziała o tym badaniu.
prawidłowe stężenie lipazy we krwi nie powinno przekraczać poziomu 150,0 U/L.

Czy mamie naprawdę potrzebna jest neo pankreatyna forte? (przez 10 dni brała 3x1 kapsułkę, a teraz od 3 dni bierze po 1/2 kapsułki. Pytam, bo mama bierze tyle leków, a ma 1 nerkę i nie chcemy przeciążyć tej 1 nerki. Całe życie jadła "chudo". Nie pisałem, ale mama teraz się przyznała,że po operacji nerki mało jadła, stres, doły psychiczne (bierze psychotropy") - teraz już odbudowała swoją psychikę no i schudła do 48 kg (wzrost 162) i zaczęła na siłę jeść od grudnia żeby przytyć tylko tłuste rzeczy, których całe życie nie jadała (np. śmietanę 30% piła, kupowała słoninę i robiła sobie skwareczki - wszystko pod moją nieobecność - i przytyła do 53 kg. Teraz jak już zaniechała tłustego waży 50 kg. I w związku z powyższym - czy ma łykać te enzymy trzustkowe? (oczywiście była u lekarza I kontaktu - zaleciła 3x1 przez 2 tygodnie, a potem zmniejszać, bo mówiła,że trzustka się wtedy rozleniwia) Bóli żadnych nie miała, przypadek, że zrobiła w laboratorium te badania. Myślę, że jak będzie na diecie to niech w marcu zbada jeszcze raz sobie te enzymy i dodatkowo amylazę w moczu, a odstawi tą neo pankreatynę - proszę się wypowiedzieć - co myśleć - co czynić - jak postępować? Tyle już mi Pan mi pomógł, że chociaż ja jeszcze normalnie funkcjonuję przy mamy chorobach. Rozpisałem się, ale przelałem swoje myśli tutaj. Pozdrawiam serdecznie.

Próby wątrobowe ALAT ASPAT - 20 - w normie. USG też ok.
dimedicus

Re: Lipaza i amylaza

Post autor: dimedicus »

Proszę zrozumieć,że my tu nie zajmujemy sie leczeniem i też nie zmieniamy decyzji lekarza prowadzącego,zawsze to lekarz na miejscu decyduje o leczeniu. My możemy tylko zaznaczyć czy to jest prawidłowe czy nie,wyjaśnić,zasugerować kierunek leczenie (o ile lekarz weźmie to pod uwagę a co jest bardzo sporadyczne)
Ja osobiście raczej bym się wstrzymał i wykonał badanie kontrolne za 10 dni i od tego bym uzależniał czy stosować dalej leki. Często wystarcza odpowiednia dieta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post