Dieta po operacji jelita grubego

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta po operacji jelita grubego

Post autor: admin. med. »

Operacja jelita grubego jest częstą metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości, zarówno niegroźnych polipów, jak i raka. Jelito grube jest bardzo długie i usunięcie jego niewielkiego fragmentu nie wpłynie na jego funkcjonowanie. Biorąc jednak pod uwagę, iż operacja ta jest ingerencją chirurgiczną w obrębie przewodu pokarmowego, okres rekonwalescencji będzie wymagał odpowiedniej diety. Bezpośrednio po operacji, przez ok. 7 dni, pokarmy podawane są dożylnie. Po tym okresie stopniowo wprowadzana jest doustna dieta płynna i jeżeli jest ona dobrze tolerowana przez pacjenta, można powoli wprowadzać pokarmy stałe. Do diety wprowadzane są pokarmy niskotłuszczowe i bogate w błonnik. Należy ograniczyć spożywanie soli, cukrów, tłuszczów i konserwantów. W diecie po operacji jelita grubego ważne jest także ciągłe nawadnianie organizmu.
Dieta stosowana bezpośrednio po operacji jelita grubego
Pacjent po operacji jelita grubego zazwyczaj pozostaje w szpitalu około tygodnia, a czas ten uzależniony jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Przez ten czas nie ma możliwości doustnego przyjmowania płynów i pokarmów – stosowane jest odżywianie dożylne i poprzez zgłębnik nosowo-żołądkowy. Gdy stan pacjenta się poprawi, lekarz zadecyduje o usunięciu zgłębnika żołądkowego. Od tej chwili chory będzie mógł pić wodę. Jeśli jelita będą sobie bez problemu radziły z tą dietą, stopniowo dojdą do niej kolejne płyny: słaba herbata, soki, bulion (dieta płynna). Jeśli chory po operacji jelita grubego dobrze toleruje płyny, po kilku dniach można do jego diety wprowadzić miękkie i lekkostrawne pokarmy stałe. Mogą to być budynie, koktajle mleczne, ryż, kremy, owsianka, jogurty i zupy na bazie śmietany. Produkty te przygotują jelita na twardsze pokarmy. Jeśli organizm będzie je dobrze znosił, pacjent może wrócić do normalnej diety. Należy bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu.
Jaką dietę stosować po operacji jelita grubego?
Nawet w momencie, gdy lekarz zezwoli na normalną dietę, chory powinien pamiętać, że jego jelita wciąż się goją i nie należy ich zmuszać do zbyt ciężkiej pracy. Przede wszystkim nie należy jeść zbyt dużo na raz. Warto z początku zrezygnować z warzyw liściastych i produktów powodujących gazy. Jeśli organizm źle reaguje na nową dietę, należy na jakiś czas wrócić do diety płynnej. Najważniejszymi zasadami diety po operacji jelita grubego jest rezygnowanie z tłuszczów i wprowadzenie do jadłospisu pokarmów bogatych w błonnik. Często po operacjach układu pokarmowego, a więc także po operacji jelita grubego, stosowana jest dieta śródziemnomorska, opierająca się głównie na spożyciu m. in. warzyw, owoców, sałatek tego typu, oliwy i tłuszczów roślinnych, bogatych w kwasy omega-3. Wskazane produkty to między innymi:
owoce;
warzywa;
pieczywo pełnoziarniste;
płatki zbożowe;
brązowy ryż;
drób;
ryby;
chude mięso.
Należy unikać cukrów prostych i rafinowanych, soli, konserwantów i tłuszczów.
Po operacji jelita grubego powinna być stosowana dieta lekkostrawna i łatwo tolerowana przez organizm. Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie organizmu i zrezygnować ze smażonych potraw.
źródło:zdrowie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post