Złamanie kompresyjne kręgu

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Złamanie kompresyjne kręgu

Post autor: admin. med. »

Czym jest kompresyjne złamanie kręgu?
Kompresyjne złamanie kręgosłupa polega na zapadnięciu się trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia lub ściśnięcia tkanki, zmienia swój kształt. Schorzenie to występuje na skutek zbyt dużego zgięcia kręgosłupa do przodu, przy jednoczesnym działaniu siły nacisku w dół (np. podczas upadku - lądowanie na pośladkach).

Złamanie kompresyjne może wystąpić we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Nieprawidłowo leczone może zaś spowodować trwałe i nieodwracalne zaburzenia neurologiczne. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby od początku zadbać o sumienne leczenie tego schorzenia.

Objawy złamania kompresyjnego kręgu
Jeśli do złamania dochodzi na skutek urazu, zwykle towarzyszy mu silny ból w okolicy pleców oraz kończyn. Jeśli wraz z urazem doszło zaś do uszkodzenia nerwów, objawom tym towarzyszy także ogólne osłabienie, brak siły i jednoczesne drętwienie całego ciała.

Jeżeli dochodzi zaś do stopniowego zapadania kręgu, proces ten może być czasem nawet bezbolesny. Występuje on zazwyczaj przy złamaniach związanych z osteoporozą, a poprzez rozwleczenie w czasie, charakteryzuje się znacznie słabszym bólem.

Przyczyny
Osłabienie kręgu – w tym wypadku nawet najmniejsza siła może spowodować zapadnięcie kręgu, za którym mogą pójść kontuzje kolejnych odcinków kręgosłupa.

Osteoporoza - stanowi jedna z najczęstszych przyczyn złamań kompresyjnych kręgosłupa. Poprzez rozrzedzenie kostnej struktury, kości stają się bardzo kruche. Z tego powodu kręgi nie są w stanie utrzymać nacisku, nawet podczas zwykłych, codziennych czynności. Aby uchronić swój kręgosłup przed takim rodzajem kontuzji, należy jak najszybciej podjąć stosowne leczenie, które ograniczy rozwój osteoporozy. Dodatkowo należy jak najszybciej rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu, zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Uraz - kompresyjne złamanie kręgu może wystąpić na skutek upadku, skoku, wypadku samochodowego lub dowolnego zdarzenia, które powoduje silny nacisk na kręgi.

Nowotwór – choroba ta, poprzez wpływ na tkankę kostną, może osłabić strukturę kręgosłupa. Z tego powodu nie jest on w stanie wytrzymać nawet najmniejszego nacisku. Pamiętajmy, że to właśnie kręgosłup jest miejscem najczęstszych przerzutów nowotworów złośliwych.

Jak leczyć kompresyjne złamanie kręgu?
Przy złamaniu kompresyjnym kręgu zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne uśmierzające ból, gorsety ortopedyczne, a także zaleca się pacjentowi odpoczynek poprzez unieruchomienie kręgosłupa. W przypadku osteoporozy, czynności te muszą zostać wprowadzone na co dzień, w ramach leczenia zapobiegawczego.

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą oczekiwanego skutku, możliwe jest także wykonanie dwóch rodzajów zabiegów chirurgicznych:

Wertebroplastyka - polega na podaniu cementu kostnego do złamanego kręgu.
Kyfoplastyka balonowa - polega na wprowadzeniu do złamanego kręgu balonu, który wytwarza między nim a kolejnym kręgiem wolną przestrzeń, przy równoczesnym przywracaniu odpowiedniej wysokości trzonu kręgowego. Następnie balon jest usuwany, a w jego miejsce lekarz wprowadza cement kostny.

Jeżeli ból związany ze złamaniem kompresyjnym kręgu nie ustępuje, lekarz bardzo często zleca także badanie rezonansem magnetycznym. Jest ono przeprowadzane w celu ustalenia, czy doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego, który może wymagać specjalnego leczenia (często nawet operacyjnego). Jeśli doszło do złamanie niestabilnego, najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna.
źródło:mamzdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post