Obniżona macica

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Obniżona macica

Post autor: admin. med. »

Co to znaczy, że macica jest obniżona?

Oznacza to, że macica położona jest niżej, niż powinna, tzn. poniżej pewnej umownej linii wyznaczanej położeniem kolców kulszowych (stanowią one fragment miednicy kostnej).
Pacjentka sama nie jest w stanie tego określić. Dyskomfort i dolegliwości z tym związane kobieta odczuwa zwykle dopiero wtedy, gdy macica zaczyna wysuwać się do przedsionka pochwy. Obniżenie macicy jest spowodowane zmianami w strukturze tkanki łącznej i skóry, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Z powodu niedoboru żeńskich hormonów w skórze coraz mniej jest "dobrego", a coraz więcej "złego" kolagenu. W rezultacie tkanka łączna staje się cienka, słaba i wiotka i nie podtrzymuje już tak silnie aparatu wieszadłowego - rusztowania, na którym umocowana jest macica. W takich sytuacjach macica może się obniżyć. Zdarza się, że na tę dolegliwość uskarżają się również kobiety w wieku rozrodczym. Macica może się u nich obniżyć, bo aparat wieszadłowy został uszkodzony mechanicznie w czasie porodu - bo na przykład dziecko było duże albo poród był długi i ciężki. Inną przyczyną mogą być wrodzone nieprawidłowości struktury kolagenu.

Taka zmiana położenia macicy bywa nieodczuwalna. Staje się jednak uciążliwa, gdy szyjka macicy wysuwa się do przedsionka pochwy i przeszkadza w chodzeniu. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wypadnięcia macicy.

W zależności od tego, jak bardzo obniżył się narząd rodny, lekarz może zalecić różne formy leczenia. Mogą to być doustne lub dopochwowe globulki lub krem zawierające żeńskie hormony estrogeny. Dzięki tym hormonom w skórze zwiększa się produkcja "dobrego" kolagenu. Obniżanie się macicy można również zahamować przez odpowiednie ćwiczenia krocza, które ujędrnią przeponę moczowo-płciową.

Mięśnie przepony moczowo-płciowej można też gimnastykować za pomocą specjalnych dopochwowych kulek, które mają w środku obciążnik. Z każdym ruchem kobiety (zwłaszcza w marszu) kulka zmienia położenie, stymuluje ścianki pochwy, a te reagują skurczem. W miarę leczenia pochwa zwęża się, a lekarz dobiera pacjentce coraz mniejsze kulki. Aby terapia była skuteczna, trzeba ćwiczyć regularnie (czyli chodzić z włożonymi do pochwy kulkami), ale też z ćwiczeniami nie przesadzać.

Macicę można też "podciągnąć" operacyjnie. Taki zabieg wykonuje się przez pochwę, przez brzuch lub laparoskopowo (czyli operując przez małe nacięcia w ciele i obserwując obraz na monitorze). Jest kilka metod operacyjnych. Jedna z nich polega na tym, że dno macicy przywiesza się za pomocą specjalnych taśm do powłok brzusznych. W innej metodzie macicę przymocowuje się do kręgosłupa. Można też ją podciągnąć poprzez skrócenie jej więzadeł wieszadłowych.

Wykonując którykolwiek z tych zabiegów, lekarz musi wiedzieć, czy kobieta jest aktywna seksualnie. Po zabiegu pochwa może się okazać tak wąska, że współżycie będzie niemożliwe. Jednak skuteczność takich zabiegów jest stosunkowo nieduża. Choć początkowo pacjentka odczuwa poprawę, to jednak po dłuższym czasie macica znów się obniża. W skrajnych przypadkach, gdy pojawia się zagrożenie wypadnięcia macicy, a kobieta nie współżyje i nie zamierza współżyć - pochwę można zaszyć. Jeśli kobieta nie planuje zajść w ciążę, można też w ogóle usunąć macicę.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.
odpowiada lek. med. Marek Ślusarski, specjalista endokrynolog i ginekolog położnik
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post