Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

Jak takie wyniki rokuja na przyszłość? ?
Czy to bardzo poważne lekarz neurolog trochę wymijal odpowiedzi... jestem młodą mqma to moje pierwsze dziecko ciąża przebiegała spokojnie. Czy to oznacza że mój synek mający teraz 2.5 msc może się nie rozwijać ? Teraz nie ma żadnych zaległości... wszystko jest dobrze. Co to może oznaczać?

Badanie po porodzie :
Badanie 1.
Struktury mózgowia zróżnicowane prawidłowo. Układ komorowy bez cech poszerzenia, rogi przednie komór bocznych szczelinowate, ustawienie pośrodkowe. Komora III i IV nie poszerzone. Echogenicznosc spotów naczyniowki w normie. Obustronne w bruzdach wzgorkowo-ogoniastych widoczne obszary bezechowych i hipogennych drobnych struktur Wlk. Do 4.5 mm stan po IVH st.1 ?- do kontroli USG. W Ttylnej części splotu naczyniowkowego lewego drobna torbiel wlk. 2.5 mm. Wzmożenie echogenicznosci tkanki mózgowej okolokomorowej- "halo" przestrzeń przymozgowa w normie.
Badanie 2.
Struktury mózgowia zróżnicowane prawidłowo. Układ komorowy bez cech poszerzenia, rogi przednie komór bocznych szczelinowate, ustawienie pośrodkowe. Komora III i IV nie poszerzone. Echogenicznosc spotów naczyniowki w normie. Obustronne w bruzdach wzgorkowo-ogoniastych widoczne drobne obszary pojedyncze bezechowe i hipogenne struktury stan po IVH st.1 ?. W Ttylnej części splotu naczyniowkowego lewego drobna torbiel wlk. 2.5 mm. Wzmożenie echogenicznosci tkanki mózgowej okolokomorowej- "halo" przestrzeń przymozgowa w normie.
Badani 3 w szpitalu przy okazji kolki.
Układ komorowy nieposzerzony, symetryczny. Odległość pomiędzy rogami przednimi komory bocznej prawej 2mm, lewej 2.2 mm. Szerokość przestrzeni płynowej na sklepistosci mózgu wynosi 1.9 mm . Obraz splotów naczyniowkowych i tylnego dołu czaszki w normie. Obustronnie w okolicy podwysciolkowej uwidoczniono hipoechogeniczne obszary z licznymi drobnymi torbielkami średnicy do 3 mm po prawej obszar o wym. 15x5 mm, po stronie lewej o wym 18x6mm . Obustronnie zwraca uwagę nieco podwyższona echogenicznosc wzgorz (do obserwacji) wn. Obraz usg mózgowia może odpowiadać infekcji wrodzonej.
dimedicus

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: dimedicus »

Trzeba przyznać,że co badanie to troszkę inny wynik.Ale tak bywa,że każdy radiolog widzi trochę inaczej.
Generalnie całość wymaga okresowej kontroli i od tego będzie zależało dalsze postępowanie. Nie są problemem występujące torbiele,które mogą ulec resorpcji i zanikowi,na razie są małe i niegroźne.Wynik wskazuje na krwawienie dokomórkowe stopnia I a więc krwawienie podwyściółkowe co nie jest groźne,zwykle ustępują bez powikłań.Nie ma to wpływu na rozwój dziecka.Wyniki 3 wskazuje na zakażenie wrodzone i to już może nieść różne konsekwencje ale bez pełnej znajomości nie będę oceniał co dalej.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

dimedicus pisze:Trzeba przyznać,że co badanie to troszkę inny wynik.Ale tak bywa,że każdy radiolog widzi trochę inaczej.
Generalnie całość wymaga okresowej kontroli i od tego będzie zależało dalsze postępowanie. Nie są problemem występujące torbiele,które mogą ulec resorpcji i zanikowi,na razie są małe i niegroźne.Wynik wskazuje na krwawienie dokomórkowe stopnia I a więc krwawienie podwyściółkowe co nie jest groźne,zwykle ustępują bez powikłań.Nie ma to wpływu na rozwój dziecka.Wyniki 3 wskazuje na zakażenie wrodzone i to już może nieść różne konsekwencje ale bez pełnej znajomości nie będę oceniał co dalej.


A jakbym mogła się z Panem skontaktować bardzo zależy mi na tym aby ktoś wyjaśnił mi co może się dziać. Chciałabym chociaż przygotować psychicznie.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

Jutro będę w posiadaniu najnowszych badań również Przy okazji hospitalizacji które były robione. Ale dopiero po godzinie 16. I jak może być zakażenie rodzone co to oznacza. Zakażenie kojarzę mi się z czymś co się rozprzestrzenia...
dimedicus

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: dimedicus »

Trudno tu diagnozować bez badań,bardzo możliwe że coś przeszło z Pani ale też może np toksoplazmoza.Trzeba ocenić w badaniach.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

ToksoplazmozA i cytomegalia miałam ujemne ciążę przechodziłam książkowo prócz zapalenia układu moczowego na początku i pod koniec obyło się bez antybiotyku. Miałam jedynie delikatna ciążowa anemie.
Mały mial.infekcje wewnątrzmacica przez co dostawal 7 di antybiotyk po porodzie. Bo mial wysokie crp.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

dimedicus pisze:Trudno tu diagnozować bez badań,bardzo możliwe że coś przeszło z Pani ale też może np toksoplazmoza.Trzeba ocenić w badaniach.
Jakie badania powinna prócz tych zrobić ?
Neurolog napisał "z niejasnych przyczyn" był. Zdziwony sam.skąd i.ze zmiany są. W miejscach odpowiadających za "bardziej skomplikowane czynnosci"
drTeresa

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: drTeresa »

Sądzę,że nie musiała być to akurat Toksoplazmoza (co nie oznacza że nie była)ale każda inna infekcja mogła mieć wpływ na taki stan.
Czasem bywa tak, że występuje toksoplazmoza ujemna bezobjawowa i wyniki mogły wyjść prawidłowe. Już nie wspomnę,że w badaniach laboratoryjnych bywają pomyłki.
Dzisiaj nie będzie to możliwe ustalenie dlaczego. Jak pani pisze,że sam neurolog na miejscu nie może ocenić. Czemu nie jestem zdziwiona, po fakcie co można powiedzieć. Oczywiście można wykonać też badania w kierunku przeciwciał w kl.IgG i IgM u dziecka czy to była przebyta toksoplazmoza.
Troskliwamama
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:23

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: Troskliwamama »

drTeresa pisze:Sądzę,że nie musiała być to akurat Toksoplazmoza (co nie oznacza że nie była)ale każda inna infekcja mogła mieć wpływ na taki stan.
Czasem bywa tak, że występuje toksoplazmoza ujemna bezobjawowa i wyniki mogły wyjść prawidłowe. Już nie wspomnę,że w badaniach laboratoryjnych bywają pomyłki.
Dzisiaj nie będzie to możliwe ustalenie dlaczego. Jak pani pisze,że sam neurolog na miejscu nie może ocenić. Czemu nie jestem zdziwiona, po fakcie co można powiedzieć. Oczywiście można wykonać też badania w kierunku przeciwciał w kl.IgG i IgM u dziecka czy to była przebyta toksoplazmoza.
Synek miał robione po porodzie :
Immunochemia:
Toxo IgM COI : 0.17 (ujemny)
Toxo IgG IU/ml : <0,130
CMV IgM COI : 0.22 (ujemny)
CMV IgG IU/ml : 226.2

Nie znam.się ale ttlko w tym wpisie widzę takie skroty w innych mam pełne nazwy typu czerwone krwinki itp.
dimedicus

Re: Usg główki niemowlaka 2.5 msc. Jak rokuje

Post autor: dimedicus »

Wynik cytomegalii wskazuje na przebyte zakażenie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post