Decyzja rządu ws. medycznej marihuany

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Decyzja rządu ws. medycznej marihuany

Post autor: admin. med. »

Ważna decyzja rządu ws. medycznej marihuany: są już pierwsze zgody
Resort poinformował, że od 4 marca, działając na podstawie ustawy, minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego. Chodzi o leki zawierające tzw. medyczną marihuanę.

Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący leczenie uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych produktów leczniczych.

Do tej pory, jak poinformowało MZ, minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych w leczeniu padaczki lekoopornej.

W Polsce dopuszczono do użytku w 2012 r. trzy rodzaje leków zawierające marihuanę: Bediol, Bedrocan i Sativex. Dwa pierwsze, wykorzystywane w terapii padaczki lekoopornej u dzieci, są sprowadzane z Holandii w drodze importu docelowego (dla konkretnego pacjenta). Sativex, stosowany przez chorych na stwardnienie rozsiane, został dopuszczony do sprzedaży w kraju, nie trzeba go importować. Jedno jego opakowanie kosztuje jednak ponad 2,5 tys. zł. Tymczasem refundowane leki dostępne są w aptekach na ryczałt, za opakowanie pacjent płaci wówczas 3,20 zł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post