Eksperci: stomia nie odbiera kobiecości

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Eksperci: stomia nie odbiera kobiecości

Post autor: admin. med. »

Wyłonienie u kobiety stomii, czyli połączenia jelita lub układu moczowego ze skórą bądź innym narządem, nie wiąże się z utratą kobiecości i atrakcyjności - przekonują eksperci kampanii "Stomalife. Odkryj stomię" z okazji obchodzonego 8 marca Dnia Kobiet.

Blogerka i stomiczka Sylwia Ratajczak przekonuje, że stomia może nawet przyczynić się obudzenia większej świadomości tego, co oznacza bycie kobietą i odczuwania większej satysfakcji z tego powodu.

- Stomia obudziła we mnie kobiecość. Zmienił się zupełnie mój styl. Ubieram się inaczej, również ze względu na wygodę, ale głównym tego powodem jest chęć satysfakcji z bycia prawdziwą kobietą - mówi Ratajczak, która swoją historią dzieli się na blogu. Blogerka przyznaje, że nie tylko zaczęła nosić regularnie sukienki i buty na obcasie, ale zaczęła też odwiedzać kosmetyczkę i fryzjera. 29 stycznia urodziła córeczkę - Kasię.

Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce ze stomią żyje około 40 tys. osób, z czego blisko połowę stanowią kobiety. Najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii jelitowej jest rak jelita grubego, ale może to być również: nieswoiste zapalenie jelit (jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), mnoga polipowatość jelita grubego, powikłania choroby uchyłkowej.

Chociaż wyłonienie stomii jest operacją ratującą zdrowie i życie, wielu pacjentów nie akceptuje swojej sytuacji. Badania przeprowadzone na zlecenie kampanii "Stomalife. Odkryj stomię" wykazały, że jedynie co piąty stomik czuje się szczęśliwy, niemal 70 proc. z nich odczuwa dyskomfort w kontaktach z otoczeniem, a ponad 30 proc. potrzebuje wsparcia innych osób, by móc zaakceptować swoją sytuację po operacji.

Badania amerykańskie prowadzone od 1947 r. potwierdzają, że osoby z wyłonioną stomią zmagają się z wieloma problemami emocjonalnymi, jak lęk, depresja, poczucie wstydu, wstrętu, utrata sensu życia i nadziei, trudności z samoakceptacją, poczucie krzywdy, agresja. W dodatku mała świadomość społeczna na temat stomii sprawia, że stomicy często czują się stygmatyzowani i napotykają różne problemy w życiu publicznym - przypominają organizatorzy kampanii.

Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife przyznaje, że szczególnie trudne wyzwanie stoi przed kobietami ze stomią, które dodatkowo muszą zmierzyć się ze presją społeczną dotyczącą wyglądu, kanonów piękna i kobiecości. - Dla wielu z nich zmiany zachodzące w wyglądzie fizycznym i obawa przed reakcją otoczenia skutkują obniżeniem samooceny i wycofaniem się z aktywnego życia - tłumaczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post