Zaledwie 20-40 proc. kobiet zgłasza się na bezpłatne badania

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Zaledwie 20-40 proc. kobiet zgłasza się na bezpłatne badania

Post autor: admin. med. »

Zaledwie 20-40 proc. kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne
42 proc. uprawnionych Polek skorzystało dotychczas z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zaledwie 21 proc. - z programu profilaktyki raka szyjki macicy - wynika z danych NFZ.

"Nie mam czasu, nie mam ochoty, nie znam się, boję się" - te odpowiedzi słyszę najczęściej, kiedy pytam pacjentki, dlaczego nie skorzystały z tych programów - powiedział w przypadającym we wtorek (8 marca) Dniu Kobiet ordynator oddziału endokrynologii ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach doc. Paweł Madej.

- Profilaktyka jest podstawą medycyny, nie terapia. Terapia bardzo często oznacza już zmianę stanu zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, także naszej pozycji, jaką mamy w społeczeństwie, to często już nie wraca do 100-procentowej wartości wyjściowej. Profilaktyka jest podstawą - dodał.

Jak przypomniała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros, populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Bezpłatne badania cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologicznej, która ma umowę z NFZ. Skierowanie nie jest potrzebne.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest adresowany do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Również w tym przypadku skierowanie nie jest potrzebne.

Program profilaktyki raka szyjki macicy objął 21 proc. uprawnionych kobiet w całej Polsce. W woj. śląskim na badania zgłosiło się 24 proc., najwięcej pań z powiatu wodzisławskiego - prawie 40 proc., najmniej z powiatu myszkowskiego - 13 proc.

Średnio w całym kraju programem profilaktyki raka piersi zostało objętych 42 proc. uprawnionych pań. Średnia w woj. śląskim była taka sama. Najwięcej pań przebadało się w powiecie mikołowskim - 53 proc., najmniej w Bytomiu - 34 proc.

Część kobiet chodzi prywatnie, ale te badania są stosunkowo drogie, w związku z tym podstawą jest profilaktyka refundowana przez państwo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post