Wymienili staw biodrowy 104-letniej kobiecie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wymienili staw biodrowy 104-letniej kobiecie

Post autor: admin. med. »

Wlk. Brytania: wymienili staw biodrowy 104-letniej kobiecie
Brytyjscy ortopedzi z Leicester General Hospital przeprowadzili operację całkowitej wymiany stawu biodrowego u Edith Varley, który ledwie dwa tygodnie wcześniej skończyła 104 lat.

Reuters informuje, że jest to najstarsza pacjentka, u której wykonano taki zabieg, polegający na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go sztucznym, czyli protezą (wymieniono zarówno panewkę w kształcie wydrążonej kuli, jak i głowę kości udowej).

Dr Richard Power twierdzi, że zdecydował się na zabieg u Edith Varley, ponieważ mimo wieku jest w lepszej kondycji niż wielu znacznie młodszych od niej sześćdziesięciolatków, których wcześniej operował z tego samego powodu. To była kolejna u tej pacjentki wymiana stawu biodrowego. Poprzednią przeprowadzono u niej w 1987 r., sztuczny staw się jednak zużył i od roku odczuwała silne bóle podczas poruszania się.

Varley opuściła szpital po 10 dniach od operacji, teraz przechodzi rehabilitację, by - jak podkreśla - odzyskać jak największą sprawność ruchową.

Dotychczas najstarszą osobą z endoprotezą była kobieta, której wszczepiono ją w wieku 102. Jest jeszcze kobieta licząca 112 lat, u której wykonano jedynie częściową wymianę endoprotezy. Ta operacja polega na usunięciu tylko głowy kości udowej i założeniu w to miejsce protezy.

Edith Varley jest wdową, jej mąż zmarł w 1997 r. w wieku 90 lat. Ma dwoje dzieci, syna (69 lat) i córkę (67). Prowadzi samodzielne życie w swoim domu w Oadby (Leicester).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post