Ostre zapalenie żołądka - Endoskopia

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Ostre zapalenie żołądka - Endoskopia

Post autor: admin. med. »

Ostre zapalenie żołądka. Przyczyny, historia naturalna i implikacje terapeutyczne gastropatii, ktore pozwalaja je odroznic od zapalenia żołądka:

Gastropatia jest zwykle spowodowana przez czynniki drażniące, takie jak leki (np. niesteroidowe przeciwzapalne), alkohol, refluks, hipowolemie i przewlekle przekrwienie.

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest zwykle spowodowane czynnikami zakaźnymi (np. Helicobacter pylori), reakcja autoimmunologiczna i nadwrażliwościa. Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka może nie dawać żadnych objawów, ale moze być ono takze związane z krótko trwajaca niestrawnościa, brakiem apetytu, nudnościami lub wymiotami. Może od czasu do czasu być ono na tyle poważne, aby powodować krwawienia z przewodu pokarmowego z towarzyszacym smolistym stolcem lub krwawymi wymiotami (jak wyżej). Najczęstszą jego przyczyną jest spożycie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Może również wystąpić w początkowej fazie zakażenia bakteria Helicobacter pylori HP. Większość przypadków ulega samowyleczeniu, ale wykonanie endoskopii i biopsji pozwala wykluczyc inne schorzenia takie jak choroba wrzodowa lub rak. W endoskopii błona śluzowa żołądka, może byc obrzęknieta, zaczerwieniona, w stanie zapalnym. Mogą być tam takze małe, płytkie nadżerki, a nawet małe obszary krwawienia z błony śluzowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post