Za każde dziecko emerytura wcześniejsza o półtora roku?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Za każde dziecko emerytura wcześniejsza o półtora roku?

Post autor: admin. med. »

Podczas debaty nt. problemu demograficznego w Belwederze, która odbyła się 9 marca 2016 r., jednym z pomysłów było wprowadzenie wcześniejszych emerytur dla matek.

Debata została zorganizowana przez Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych przy Kancelarii Prezydenta.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk zapowiedział, że w planach jest utworzenie kompleksowego programu demograficznego; jest on wpisany w tzw. plan Morawieckiego. Marczuk wyjaśniał, że prace nad nim zostaną uruchomione "tuż po tym, jak uporamy się z programem 500 plus" i będą szeroko konsultowane.

Podczas debaty zastanawiano się, jakie podjąć działania, by w Polsce rodziło się więcej dzieci. Jeden z uczestników spotkania Paweł Grela zaproponował umożliwienie obniżenia wieku emerytalnego kobietom za każde urodzone dziecko.

Robert Gwiazdowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha, mówił, że by rozwiązać problem demograficzny, trzeba nie tylko stworzyć program pobudzający dzietność, jak "Rodzina 500 plus", ale systemowo zmieniać model finansów publicznych, zaczynając od emerytur. Przekonywał do pomysłu emerytury obywatelskiej, czyli równej dla wszystkich i pewnej ulgi emerytalnej dla kobiet - matek.

- Jeżeli byśmy przyjęli, że każdy ma prawo do emerytury po osiągnięciu określonego w ustawie wieku i byłaby to emerytura równa dla wszystkich, to moglibyśmy wprowadzić zasadę, że każda kobieta za urodzenie jednego dziecka ma prawo do tej emerytury, np. 1,5 roku wcześniej - wyjaśniał.

Według Gwiazdowskiego większość kobiet mając zapewnione dobre warunki materialne, nie chciałaby pracować, a być w domu. Nie zgodził się z tym wiceminister rodziny; wskazywał, że ponad połowa Polek ma wyższe wykształcenie i aspiracje do tego, by na rynku pracy zaistnieć. - Trzeba zrobić wszystko, by dać ludziom wybór - mówił i dodał, że właśnie to umożliwia program "Rodzina 500 plus".

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" zwracała uwagę, że w obecnych czasach kobiety wybierają bardzo różnie i mają różne podejście do rodziny oraz pracy. Powoływała się na badania światowego Ruchu Matek, z których wynika, że 11 proc. kobiet nawet mając małe dzieci, chciałoby pracować, 25 proc. - pozostać w domu, 64 proc. - łączyć pracę zawodową z pracą w domu.

-Ta sytuacja jest złożona i nowoczesna polityka prorodzinna powinna odpowiadać na rozmaite wybory. Dlatego program "Rodzina 500 plus” jest dobrym rozwiązaniem - pozwala kobietom wybierać - dodała Krupska.

Odnosząc się do propozycji zmian w systemie emerytalnym dla matek, Bartosz Marczuk powiedział, że - jego zdaniem - ważniejsze niż obniżenie wieku emerytalnego byłoby podnoszenie świadczenia emerytalnego za urodzenie dziecka. Jak wyjaśniał, byłaby to zarówno zachęta do posiadania dzieci, jak i pracy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post