Alergia wziewna u dziecka - rozpoznanie

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Alergia wziewna u dziecka - rozpoznanie

Post autor: admin. med. »

Alergia wziewna u dziecka - rozpoznanie
Alergia wziewna jest u dzieci bardzo popularną przypadłością, jednak w wielu przypadkach mija sporo czasu zanim zostanie poprawnie zdiagnozowana. Jak szybko rozpoznać, że cierpi na nią Wasze dziecko? Podstawą jest wnikliwa obserwacja objawów przez rodziców i właściwie przeprowadzony wywiad lekarski.

Często bywa tak, że objawy alergii, jakie pojawiają się u dziecka są utożsamiane z przeziębieniem albo inną infekcją, np. zapaleniem ucha, krtani lub gardła. Lekarze przepisują antybiotyki, Wasz maluch nadal się męczy, a jego stan daleki jest od wyzdrowienia. Alergia wziewna posiada bardzo mylące objawy, dlatego musicie dokładnie obserwować dziecko i podczas wywiadu lekarskiego wszystko dokładnie opowiedzieć.
Wyjątkowo czujni powinni być też rodzice, którzy sami zmagają się z alergią. Jeśli dotknęła ona jednego z nich, szanse na to, że objawi się również u potomka stanowią 30%, a 60% w przypadku obojga rodziców-alergików.

Alergia wziewna najczęściej wywoływana jest przez pyłki roślin – jeśli objawy nasilają się w okresie, kiedy kwitną drzewa, trawy, jest spore prawdopodobieństwo, że Wasza pociecha jest alergikiem. Kolejnymi popularnymi alergenami są też kurz, roztocza i sierść zwierząt – obserwujcie dziecko, gdy ma z nimi styczność. Kontakt z psem, kotem lub hodowlanym gryzoniem może być dla niego naprawdę nieprzyjemny w skutkach. Uczulają również pleśń i zarodniki grzybów, więc warto też zwrócić uwagę czy w budynku, w którym mieszkacie jest odpowiednia wentylacja i w żadnym miejscu nie czai się grzyb.

Co powinno Was zaniepokoić:

wodnisty katar, trwający dłużej niż tydzień,
czerwony i obrzęknięty nos,
kłopoty ze skórą – swędzenie, wysuszenie, ropne wypryski, krosty, zaczerwienienia,
charakterystyczne świszczenie w płucach lub oskrzelach,
trudności z oddychaniem,
podkrążone oczy,
kiepski stan psychiczny – rozdrażnienie, ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, niepokój.

Jeśli tylko zauważycie któreś w wymienionych objawów, udajcie się z dzieckiem do dobrego specjalisty. Z samą alergią da się normalnie funkcjonować, tylko trzeba stosować się do zaleceń lekarza i unikać kontaktu z alergenami. Warto też skonsultować z alergologiem możliwość odczulania, czyli przyzwyczajania organizmu do kontaktu z alergenem. Jest to proces rozciągnięty w czasie, a jego skuteczność zależy od organizmu pacjenta i rodzaju alergenu. Im młodsza osoba, tym szanse na dużą skuteczność odczulania są większe. Warto poruszyć ten temat u specjalisty.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post