Najciekawsze projekty z e-zdrowia w Europie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Najciekawsze projekty z e-zdrowia w Europie

Post autor: admin. med. »

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat europejskich projektów z zakresu e-zdrowia „Od innowacji do implementacji - e–zdrowie w Europie”.

Autorzy raportu podkreślają, że e-zdrowie jest bardzo szerokim pojęciem, w którym mieści się m.in. elektroniczna dokumentacja medyczna, mobilne aplikacje zdrowotne, telemedycyna, e-learning, wykorzystanie social media, analiza danych zdrowotnych i wykorzystywanie ich do podejmowania systemowych decyzji w zdrowiu. Raport opisuje najciekawsze projekty, które zostały wdrożone. Wśród nich:

System „My Time” w Macedonii

Umożliwia rezerwację wizyt online i odbieranie SMS z przypomnieniem o zaplanowanej wizycie u lekarza. Urzędnikom pozwala na dostęp do danych dotyczących skierowań, recept i wniosków w czasie rzeczywistym. System integruje się również z elektroniczną dokumentacją medyczną i kartami zdrowia. „My Time” okazał się bardzo skuteczny w skracaniu kolejek do lekarza. Stał się podstawowym elementem usprawniającym publiczny system opieki zdrowotnej w Macedonii.

RareConnect – platforma wymiany informacji dla pacjentów z chorobami rzadkimi

RareConnect to platforma internetowa, która łączy pacjentów chorych na choroby rzadkie. Służy im, ich rodzinom i opiekującym się nimi lekarzom i pielęgniarkom do wymiany informacji i wzajemnego wsparcia. Dzięki platformie specjaliści, którzy zajmują się leczeniem chorób rzadkich mogą się konsultować na bieżąco z kolegami wymieniając doświadczenia, promując badania naukowe i budując relacje pomiędzy pracownikami służby zdrowia w różnych krajach. Badania wykazały, że 76 proc. pacjentów korzystających z RareConnect uważa, że dzięki platformie lepiej zrozumieli swoją chorobę.

Ogólnokrajowy system elektronicznych kart zdrowia w Estonii

Estonia - jako pierwszy kraj na świecie - uruchomiła elektroniczny system zapisu danych medycznych w 2008 roku. Od 2009 roku dokumentacja medyczna występuje tu wyłącznie w postaci elektronicznej i obejmuje dane zdrowotne o pacjencie od chwili narodzin aż do śmierci. Blisko 100 proc. mieszkańców Estonii funkcjonuje w systemie e-zdrowia, a 98 proc. wszystkich recept, to recepty elektroniczne. W Estonii e-zdrowie stanowi jeden z elementów elektronicznych usług publicznych – obok e-podatków, e-szkoły, e-rejestrów handlowych i e-wyborów.

Szkolenie studentów medycyny z użyciem „wirtualnego pacjenta”

Wielojęzyczny projekt szkolenia studentów medycyny z wykorzystaniem wirtualnych pacjentów ma wesprzeć system kształcenia przyszłych lekarzy w całej Europie. Inicjatywa obejmuje w tej chwili 11 krajów w regionie. Projekt pozwala na wykonanie symulacji wywiadu klinicznego w przypadku dowolnej choroby lub kombinacji kilku chorób. Poza walorem edukacyjnym „wirtualny pacjent” uczy też studentów umiejętnej komunikacji.

Telemedycyna dla mieszkańców odległych zakątków Federacji Rosyjskiej

Telemedycyna jest już dziedziną dobrze ugruntowaną w Federacji Rosyjskiej. Teraz jednak została wykorzystana do poprawy opieki zdrowotnej, wczesnego wykrywania chorób i profilaktyki na terenach trudnodostępnych i odległych. W tym zakresie Rosja podjęła współpracę z Norwegią. Wspólny projekt wykorzystywany jest również do monitorowania stanu zdrowia kobiet w ciąży i niemowląt w pierwszym roku życia, zmniejszając w ten sposób konieczność długich podróży do najbliższych klinik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post