Czy niemowlę przyjęte do szpitala w krótkim czasie po szczepieniu przeciwko rotawirusom należy izolować

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Czy niemowlę przyjęte do szpitala w krótkim czasie po szczepieniu przeciwko rotawirusom należy izolować

Post autor: admin. med. »

Czy niemowlę przyjęte do szpitala w krótkim czasie po szczepieniu przeciwko rotawirusom należy izolować w związku z możliwym wydalaniem wirusa w stolcu?
dr med. Jacek Mrukowicz
Redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej – Pediatrii” i „Medycyny Praktycznej – Szczepienia”, dyrektor Polskiego Instytutu Evidence-Based Medicine w Krakowie

Atenuowane wirusy zawarte w obu szczepionkach są po szczepieniu wydalane w stolcu. Po podaniu pierwszej dawki szczepionki Rotarix antygen lub materiał genetyczny (RT-PCR) RV wykrywano w stolcu w ciągu 7–9 dni po szczepieniu u 50–80% dzieci. U niektórych niemowląt (24%) dodatni wynik uzyskiwano nawet miesiąc po szczepieniu. W ciągu tygodnia po drugiej dawce antygen lub materiał genetyczny RV wykryto u 21% dzieci, a po 2 tygodniach u 16%. W 1 badaniu szczepionki Rotarix zauważono w trzech przypadkach przeniesienie zakażenia wirusem szczepionkowym na zdrowe rodzeństwo, ale zakażenie nie wywołało żadnych objawów klinicznych. Po szczepieniu szczepionką Rotateq wirusa szczepionkowego można wykryć w stolcu około 7% niemowląt w ciągu 14 dni po pierwszej i drugiej dawce, natomiast po trzeciej nie uzyskano dodatniego wyniku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post