Jak prawo wpływa na zdrowie dzieci?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jak prawo wpływa na zdrowie dzieci?

Post autor: admin. med. »

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od 30 lat bada wpływ krajowych regulacji prawnych na zachowania zdrowotne dzieci w wieku szkolnym. Najnowsze wyniki powstały na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 200 tys. młodych ludzi w 42 krajach Europy i Ameryki Północnej. Raport został właśnie opublikowany.

Okazało się, że wyniki badań WHO były pomocne dla wielu rządów europejskich państw, które potrafiły z sukcesem wdrażać rozwiązania prawne, pozytywnie wpływające na zdrowie dzieci. Oto kilka przykładów:

Armenia: zdrowy styl nauczania

Pierwsze badania wpływu regulacji prawnych na zachowania zdrowotne wśród dzieci, które WHO przeprowadziła w Armenii ponad 10 lat temu wykazały, że ponad połowa chłopców używa przemocy, blisko połowa dziewczynek ma zły kontakt z ojcem, a 50 proc. wszystkich dzieci posiada niedostateczną wiedzę na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Dzieci miały też bardzo ograniczoną wiedzę na temat HIV. W odpowiedzi na wyniki tych badań, ministerstwo edukacji zdecydowało się na opracowanie nowego programu nauczania dla szkół, w oparciu o zdrowy styl życia i poprawne zachowania zdrowotne. Nowy program obowiązuje w armeńskich szkołach od 2008 roku.

Niemcy: podatek od "alkopopów"

W 2003 roku badania WHO w Niemczech wykazały wzrost spożycia alkoholu wśród młodych ludzi. Szczególną popularnością cieszyły się wśród nastolatków tzw. „alkopopy” – małe, kolorowe drinki o niskiej zawartości alkoholu. W reakcji na niepokojący raport WHO, niemiecki rząd zdecydował się na opodatkowanie alkopopów. Zmiana weszła w życie w 2004 roku i spowodowała drastyczny wzrost cen tych alkoholi. Wprowadzono także wyraźny zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży. Dochody z podatku zostały przeznaczone na finansowanie zdrowotnych programów profilaktycznych. Już w 2006 roku, kolejny raport WHO wskazał na zdecydowany spadek spożycia alkoholu wśród młodych ludzi.

Łotwa: zakaz napojów bezalkoholowych, słodyczy i słonych przekąsek w szkołach

Pod wpływem danych z raportu WHO, łotewski parlament w 2004 roku wprowadził akcyzę na napoje słodzone. W 2006 roku Łotwa zdecydowała o zakazie sprzedaży tych napojów, słodyczy oraz słonych przekąsek w szkolnych sklepikach. Spowodowało to znaczne zmniejszenie spożycia tych produktów. Teraz łotewski rząd planuje wprowadzić analogiczny zakaz dotyczący sprzedaży napojów energetycznych, a także zakaz ich reklamowania.

Szkocja: ciąża i rodzicielstwo u młodych ludzi

Światowa Organizacja Zdrowia od dawna zwracała uwagę na bardzo niski wiek inicjacji seksualnej w Szkocji. Od 10 lat sytuacja systematycznie się poprawia, jednak wiek, w którym młodzi Szkoci rozpoczynają aktywność seksualną jest wciąż niższy, niż w innych częściach Europy. Aby walczyć ze zjawiskiem niechcianych ciąż wśród młodych ludzi i zbyt wczesnym rodzicielstwem rząd - przy wsparciu WHO - wprowadził strategię wsparcia dla młodych ludzi i wskazywania im szans i możliwości rozwoju.

Szwecja: poprawa zdrowia psychicznego młodzieży

W latach 1986-2014 podwoiła się liczba młodych Szwedów, którzy odczuwają dolegliwości związane z bólem głowy, kłopotami ze snem i rozdrażnieniem. Ta tendencja potwierdziła się także w raporcie WHO. Szwedzki rząd w 2009 roku zdecydował o przeprowadzeniu badania zdrowia psychicznego wśród ponad 170 tys. dzieci w wieku 12-15 lat. W wyniku analizy tych badań, Szwecja zainwestowała w opiekę psychologiczną i psychiatryczną w szkołach i placówkach medycznych oraz przekazała 30 mln € na badania nad poprawą zdrowia psychicznego młodych ludzi.

Źródło: who
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post