Wpływ choroby reumatycznej na serce

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Wpływ choroby reumatycznej na serce

Post autor: admin. med. »

Co najczęściej uszkadza zastawki serca?

Najczęstszą przyczyną, schorzeniem, który uszkadza zastawkę zarówno aortalną (między lewą komorą serca, a aortą) jak i mitralną (między lewym przedsionkiem i lewą komora serca) jest choroba reumatyczna serca. Powszechnie mówi się, że choroba glaszcze stawy, a „kąsa” serce. Polega to na tym, że w zastawkach serca, dochodzi do zmian degeneracyjnych, zwłóknień, a następnie zwapnień. Zastawka przestaje dobrze funkcjonować, dochodzi do jej zwężenia, bądź do jej niedomykalności.

Jeżeli dojdzie do takich zmian, to taka zastawka, powinna być naprawiona lub wymieniona. Drugą przyczyną, która wpływa na stan zastawek, powoduje ich uszkodzenie są częste, ropne anginy. Jeżeli choroba jest nieprawidłowo leczona może dojść do infekcji w organizmie, która przenosi się drogą krwi i może uszkadzać zastawki.

Jakie objawy mogą sygnalizować pacjentowi, że ma problemy z zastawkami?

Najczęstszymi objawami są: szybkie męczenie się, a także nierówna praca serca.
Często wady zastawek wykrywane są w coraz powszechniejszym badaniu jakim jest echo serca ( USG wykonywane specjalną głowica na specjalnym aparacie, oczywiście najlepiej wysokiej jakości.

Czy nasz wiek ma znaczenie w przypadku problemów z zastawkami?

W przypadku uszkodzenia zastawek wiek nie ma większego znaczenia. To schorzenie może występować zarówno u młodszych pacjentów, ludzi w średnim wieku, jak i osób starszych. Niestety do specjalisty, często, stosunkowo późno przychodzą pacjenci, którzy w ogóle nie są leczeni. Zdarza się, że zgłaszają się osoby 60-70 letnie, które już w młodości miały tzw. szmery w sercu, nikt jednak tego nie zdiagnozował ich ostatecznie.
W wielu przypadkach okazuje się, że przyczyną tych dolegliwości była wrodzona wada serca. Do tego dołożyły się jeszcze zmiany nabyte, w postaci zmian pozapalnych. Aby uniknąć takich przypadków zaleca się, aby każdy co pewien czas wykonał badania kontrolne układu krążenia. Jeżeli w podstawowych badaniach pracy serca, pojawiają się jakieś wątpliwości, powinno się wykonać Echo Serca, pomocniczo również EKG wysiłkowe czy badanie metoda Holtera. Te badania wykaże, czy dzieje się coś groźnego.

Czy tzw. „zastawkowi pacjenci” to duża grupa?

W Polsce rocznie wykonuje się około 3 tysięcy operacji wymiany zastawek serca. Jest to jak widać wciąż duża liczba osób. Wśród nich są pacjenci, którzy nie byli leczeni, bądź niewłaściwie postawiono im diagnozę albo stosowali nietrafioną antybiotykoterapię, a potem sami zaniechali leczenia, a stan zapalny dalej się toczył.

Jakie wyróżnia się typy zastawek, które stosowane są podczas operacji?

Jest wiele różnych typów zastawek. Wszystkie dzielą się na biologiczne i sztuczne. Do zastawek biologicznych zaliczamy zastawki zwierzęce lub ludzkie. Są pewne wskazania do wszczepienia jednych lub drugich. Zawsze indywidualnie dobiera się zastawkę do stanu pacjenta - najlepszy i najbardziej skuteczny model w konkretnym przypadku.
5 lat temu w krakowskiej Klinice Kardiochirurgii CM UJ po raz pierwszy w świecie wszczepiono pacjentom nową biologiczną zastawkę serca 3F, której twórcami są Amerykanie.

Dlaczego pierwszy zabieg z jej zastosowaniem przeprowadzono właśnie w Polsce?

Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ jest znana w świecie, cieszy się zasłużoną znakomita opinią i tu właśnie wykonuje się największą ilość operacji zastawek w Polsce i może pochwalić się jedna z największych ilości wszczepionych zastawek serca w świecie. Jest placówką ukierunkowaną na stałe unowocześnianie, poszukiwanie coraz doskonalszych rozwiązań. Uczestniczy w najlepszych projektach badawczych, służących rozwojowi światowej i europejskiej chirurgii serca.

Na czym polega nowatorstwo w operacjach zastawek serca, którym szczyci się Kraków?

Krótszy czas operacji, nowa technika, zwiększone bezpieczeństwo pacjenta – to najogólniej mówiąc podstawowe jej zalety. Dotychczas, etap operacji polegający na wymianie zastawki serca trwał zwykle ok. 45 minut - nowa technika pozwala skrócić go do 1 minuty! Najistotniejszy jest jednak fakt, że w przypadku zastosowania nowych typów zastawek, zmniejsza się u pacjenta czas niedokrwienia serca i czas operacji, którego wymagały dotychczasowe procedury. Ograniczone zostaje więc ryzyko śmiertelnych powikłań.
Nie każdy pacjent jednak nadaje się do wszczepienia nowej zastawki. Tego typu zabiegi zarezerwowane są dla najciężej chorych pacjentów, którzy nie przeżyliby klasycznej operacji

Czy nowe metody wymiany zastawek pozwalają na jej zastosowanie u pacjentów, którzy do tej pory nie mogli być operowani?

Nowe metody to niekwestionowana szansa, dla ludzi dziś ocenianych jako śmiertelnie i nieuleczalnie chorych. Osoby dyskwalifikowane, do tej pory do leczenia operacyjnego z powodu wysokiego ryzyka operacji, teraz będą mogły być poddawani takiemu zabiegowi. Wiek chorego również nie będzie ograniczeniem.
Wprowadzenie nowych małoinwazyjnych metod wymiany zastawki, bez otwierania klatki piersiowej to olbrzymi krok w chirurgii serca.

Czy można się spodziewać wprowadzenia czegoś jeszcze bardziej zaskakującego i obiecującego?

W każdej dziedzinie medycyny dąży się do zmniejszenia inwazyjności i śmiertelności okołooperacyjnej. Tak też jest z kardiochirurgią. Zapewne najbliższe lata wprowadzą rozpowszechnienie sprawdzonych i skutecznych w ocenie kardiochirurga metod. Operacja wszczepienia zastawek, bez otwierania klatki piersiowej być może stanie się wiodąca metodą, a nie tak jak jeszcze dziś – zarezerwowaną do zastosowania w najtrudniejszych przypadkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post