[Film] Zapalenie brzegów powiek

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

[Film] Zapalenie brzegów powiek

Post autor: admin. med. »

Na brzegach powieki górnej i dolnej mieszków włosów uchodzą gruczoły łojowe Zeissa i gruczoły rzęskowe (potowe) Molla. Również w tarczkach usadowione są gruczoły tarczkowe Meiboma z ujściem przy tylnej krawędzi powieki. Gruczoły te czasem ulegają zatkaniu lub stanowi zapalnemu, co jest istotą zmian takich jak jęczmień lub gradówka.

Zapalenie powiek ze względu na przyczynę, można podzielić na bakteryjne lub wirusowe (najczęściej), immunologiczne, grzybicze, alergiczne, pourazowe, pasożytnicze (nużeniec), nowotworowe (wywodzą się najczęściej z gruczołów tarczkowych).

Do podstawowych dolegliwości towarzyszących zapaleniu powiek należy: świąd, pieczenie, a czasem występuje światłowstręt i łzawienie. Brzeg powieki jest zaczerwieniony, u podstawy rzęs tworzą się łuseczki, mogą powstawać również drobne owrzodzenia. Rzęsy wypadają, a w brzegu powieki powstają blizenki.

Szerzej na temat zapaleń brzegów powiek opowiada nasz ekspert - dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska, okulista.
logika
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2016, o 12:45

Re: Zapalenie brzegów powiek

Post autor: logika »

czy zapalenie brzegów powiek może się również objawiać przez nadprodukcję gruczołów łojowych brzegów powiek w postaci malutki przezroczystych pęcherzyków na lini wodnej powieki?
bayan
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2016, o 15:12

Re: Zapalenie brzegów powiek

Post autor: bayan »

Czy ktoś z Państwa zmaga się z zapaleniem brzegów powiek lub dysfunkcją gruczołów meiboma? Ja już to mam wiele lat ( ok 7 lat) i nadal tego nie wyleczyłem. Rano mam wydzielinę w oczach, po usunięciu jest lepiej ale oczy są przekrwione, występuje pieczenie itp. Alergii nie mam, nie robię już kompresów z braku czasu, jedynie omega 3.

Będe wdzieczny za pomoc.
dimedicus

Re: Zapalenie brzegów powiek

Post autor: dimedicus »

bayan pisze:Będe wdzieczny za pomoc.
a jaka to ma być pomoc? ekspert za mało wyjaśnił?
bayan
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2016, o 15:12

Re: Zapalenie brzegów powiek

Post autor: bayan »

Chodzi mi o to by ktoś kto zmaga się z tą chorobą podzielił się swoimi doświadczeniami. Wiem że dieta też odgrywa rolę przy dysfunkcji gruczołów meiboma. Powinno się unikać nabiału , cukru, pszenicy. To bardzo pomaga bo dzięki temu nie muszę wykonywać kompresów ale stan zapalny nadal istnieje ...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post