Urografia. Badanie

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Urografia. Badanie

Post autor: admin. med. »

Urografia jest to badanie polegające na wykonaniu specjalnego prześwietlenia RTG całego układu moczowego tzn. nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego.

W jakim celu jest wykonywane?

Za pomocą tego badania lekarz może określić położenie, kształt, zarys, ukrwienie i zdolności wydalnicze nerek, wykrycie złogów i kamieni, pęknięcia nerki, zwężenie moczowodów oraz zastoje moczu w pęcherzu moczowym. Można również stwierdzić istnienie torbieli i guzów nerek

Jak jest wykonywane?

Otrzymujemy najczęściej dożylnie kontrast - substancję cieniującą, zazwyczaj jest to jod, który przemieszcza się z krwią do nerek i układu moczowego. Niektórzy pacjenci mogą poczuć uderzenie gorąca lub duszność po wstrzyknięciu kontrastu, ale zazwyczaj uczucie to szybko mija.

Następnie wykonywane są zdjęcia RTG w różnych przedziałach czasu po 10, 20, 30 i 60 minutach. Czasem technik może umieścić woreczek obciążający brzuch, aby pomóc nerkom szybciej się napełnić. Pod koniec badania będziesz poproszony o opróżnienie pęcherza, jeśli to możliwe samodzielnie lub przy pomocy cewnika. Następnie wykonywane jest jeszcze jedno zdjęcie.

Przygotowanie do badania

Wieczorem przed badaniem najlepiej jest się wypróżnić. Rano możesz zjeść bardzo delikatne śniadanie, choć lepiej być na czczo. Możesz pić wodę w dowolnych ilościach.

Możliwe powikłania

U niektórych osób może wystąpić uczulenie na jod, który jest składnikiem kontrastu podawanego podczas badania. Należy o tym uprzedzić lekarza i technika wykonującego badanie.

Wynik badania

Wynik badania przekazywany jest pacjentowi w postaci opisu z dołączonymi kliszami rentgena.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post