Różyczka nabyta - objawy,leczenie,powikłania

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Różyczka nabyta - objawy,leczenie,powikłania

Post autor: admin. med. »

Różyczka nabyta występuje u dzieci lub osób dorosłych, jednak dzieci chorujące na różyczkę przechodzą ją znacznie łagodniej niż osoby dorosłe. W większości przypadków objawy choroby są łagodne lub nie występują w ogóle. Najbardziej charakterystyczne są: wysypka i objawy podobne do tych, nękających nas w czasie zachorowania na grypę.

Objawy:Jej przebieg można podzielić na 3 etapy, którymi są Objawy zwiastunowe, trwające kilka dni i przypominające grypę, np: złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, kaszel, katar, zapalenie spojówek i gardła, stan podgorączkowy, brak apetytu. Następnym etapem jest powiększenie węzłów chłonnych karkowych, potylicznych, zausznych i szyjnych, które jest spowodowane rozmnażaniem się wirusa. Okres wysypkowy polega na pojawieniu się wysypki, która występuje na twarzy, za uszami, na tułowiu i na kończynach. Czasami plamki bardzo swędzą. Innymi, znacznie rzadszymi objawami jest powiększenie śledziony oraz zapalenie wątroby.

Leczenie:
Nie stosuje się żadnego swoistego leczenia różyczki. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, którym można podać gamma-globulinę w celu ochrony płodu przed wirusem.

Standardowo wdraża się leczenie objawowe łagodzące dolegliwości bólowe, obniżające podwyższoną temperaturę ciała czy łagodzące swędzenie zmian skórnych. Istotne jest szybkie rozpoczęcie leczenia w przypadku wystąpienia powikłań. W zapaleniu stawów podaje się pacjentom niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a w małopłytkowości pochodne kortyzonu. Zapalenie mózgu jest poważnym powikłaniem, dlatego leczenie powinno być zastosowane jak najszybciej, a pacjent natychmiast przyjęty do szpitala. Właściwe i szybkie leczenie zmniejsza śmiertelność i zapobiega groźnym powikłaniom.

Powikłania:
Najczęściej występujący powikłaniem po przebyciu różyczki jest zapalenie mózgu. Ponadto przy różyczce może występować zapalenie serca i nerwu wzrokowego. Groźnym powikłaniem może być aplazja szpiku kostnego spowodowana nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post