Depresja a leczenie farmakologiczne

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Depresja a leczenie farmakologiczne

Post autor: admin. med. »

Leczenie farmakologiczne depresji ma w tej chorobie ogromne znaczenie. Współcześnie, bez leków przeciwdepresyjnych, trudno nam sobie już wyobrazić pomoc osobom cierpiącym na tę dolegliwość. Rozpoznanie depresji nie oznacza jednak automatycznie potrzeby natychmiastowego rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, a tym bardziej jego wieloletniej kontynuacji. Różne są sytuacje, różne momenty choroby, różne nasilenie objawów. Jest uzasadnione powiedzieć także, że są także różne depresje. W zależności od okoliczności, obrazu choroby, także społecznych i psychologicznym uwarunkowań, potrzebne są nieraz różne decyzje, różne oferty pomocy. Trzeba jednak powiedzieć, że większość osób z depresją w jakimś momencie swojej choroby potrzebuje leczenia lekami przeciwdepresyjnymi.

Nie można przy tym zapominać, że pomoc i leczenie osób z depresją powinny uwzględniać, poza farmakoterapią, pomoc psychoterapeutyczną. I tu także nie można powiedzieć, że każda osoba z depresją musi podjąć długotrwałą psychoterapię. Faktem jest jednak, że depresja wiąże się bardzo często z uwarunkowaniami psychologicznymi i trudnościami życiowymi, tak że dopiero właściwe i odpowiedzialne łączenie farmakoterapii i psychoterapii może dać odpowiedni skutek. Psychoterapia może mieć przy tym różne formy, różną długość i intensywność. U osób z łagodniejszymi depresjami psychoterapia może być nawet, przynajmniej w pewnym okresie, jedyną formą pomocy.

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych budzi czasem obawy, jest przedmiotem pytań. W rzeczywistości leczenie takie nie jest związane, w typowych sytuacjach, z jakimś szczególnym obciążeniem, istotnie różnym niż w wypadku innych leków stosowanych w medycynie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post