Udar niedokrwienny: kluczową rolę w leczeniu odgrywa czas

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Udar niedokrwienny: kluczową rolę w leczeniu odgrywa czas

Post autor: admin. med. »

70 tysięcy ludzi w Polsce każdego roku pada ofiarą udaru. Jak podkreśla dr Agnieszka Słowik, ordynator Oddziału Udarowego Kliniki Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w takim wypadku kluczowy jest czas.

Co czwarta z tych 70 tys. osób nie przeżywa trzech miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów.

Dr Słowik w rozmowie z RMF FM zaznacza, że typowy udar niedokrwienny rozpoczyna się nagle. Pacjent zauważa niesprawność jednej strony ciała, mogą wystąpić zaburzenia mowy. Rzadko towarzyszy temu ból głowy, co powoduje, że wiele osób czeka aż objawy ustąpią.

Tymczasem jeśli chodzi o udar mózgu należy się spieszyć. Podanie leków trombolitycznych, rozpuszczających zakrzep w czasie do 4,5 godziny po zachorowaniu powoduje, że około połowa pacjentów ma szansę na powrót do normalnego funkcjonowania.

W Polsce z leczenia za pomocą leków trombolitycznych korzysta zaledwie 10 procent chorych, czyli ok. 7 tys. Polaków. Na świecie ten wskaźnik osiąga 30 proc.

To, zdaniem dr Słowik, świadczy o tym, że mamy bardzo dużo do zrobienia i bardzo dużo zależy od szybkiej reakcji osób, które przechodzą udar. Jeśli pojawią się wspomniane objawy neurologiczne, natychmiast trzeba zadzwonić po pomoc. Czas to... mózg.

Więcej: rmf24.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post