Aptekarze przeciwko złagodzeniu zakazu reklamy aptek

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Aptekarze przeciwko złagodzeniu zakazu reklamy aptek

Post autor: admin. med. »

Proszę Pana Ministra o niepodejmowanie i niepopieranie jakichkolwiek zmian przepisu art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne – zwraca się do K. Radziwiłła prezes samorządu aptekarskiego Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Zakaz reklamowania aptek i punktów aptecznych stanowi - zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej – jedną z najważniejszych podstaw i gwarancji prawidłowego funkcjonowania aptek, jako placówek ochrony zdrowia publicznego, oraz aptekarzy, jako przedstawicieli medycznego zawodu zaufania publicznego.

Przypomnijmy, że zakaz reklamy aptek został wprowadzony ustawą refundacyjną. Ministerstwo Zdrowia uważało wówczas, że m.in. dzięki temu znikną z aptek tzw. "leki za grosz”. Ministerstwo uznawało takie praktyki za patologiczne i twierdziło, że wpływają one na nadmierne spożywanie leków. Zakaz ten popierała zawsze Naczelna Rada Aptekarska. Przeciwni zakazowi byli farmaceuci reprezentujący tzw. apteki sieciowe.

Niedawno Prokurator Generalny złożył to Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów wprowadzających całkowity zakaz reklam. Prokurator uważa, że zakaz reklamy aptek jest niezgodny z Konstytucją i ogranicza swobodę gospodarczą.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej opinia Prokuratora Generalnego jest nietrafna, powierzchowna i nie uwzględnia skomplikowanego kontekstu faktycznego i prawnego zagadnienia, a przede wszystkim pomija fakty, które uzasadniały wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy aptek.

Jednocześnie samorząd aptekarski powołuje się na orzeczenia NSA, w których sąd uznał, że wprowadzenie zakazu reklamy aptek jest dopuszczalną formą ograniczenia swobody działalności gospodarczej.

Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad dokumentem „Polityka Lekowa RP”. Ma być w nim określony kierunek działań w zakresie zasad refundacji leków, a także model rynku aptecznego w Polsce. Do prac nad tym dokumentem resort zaprosił zewnętrznych ekspertów z dziedziny m.in.. farmacji. Wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową Krzysztof Łanda zapowiadał też wielokrotnie, że urzędnicy resortu pracują nad przygotowaniem dużej nowelizacji m.in. ustawy Prawo farmaceutyczne i ustawy refundacyjnej. Projekt ma być przedstawiony „wkrótce”.

Źródło: NIA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post