Tarczyca, objawy chorobowe i leczenie

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
admin. med.

Tarczyca, objawy chorobowe i leczenie

Post autor: admin. med. »

Tarczyca należy do bardzo ważnych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Choć wielkość tego narządu nie jest duża, rozmiar nie ma znaczenia – także w tym przypadku. Okazuje się, że jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne, szczególnie dla kobiet.

Funkcje tarczycy i znaczenie dla organizmu
Tarczyca jest narządem, który odpowiada za produkcję dwóch niezwykle ważnych hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Są to hormony potrzebne do prawidłowego funkcjonowania nie tylko samej tarczycy, ale również wszystkich tkanek i komórek w organizmie.
Warto wiedzieć, że hormony tarczycowe oddziałują na metabolizm, procesy rozwoju. Okazuje się, że u noworodków wpływają na prawidłowe rozwijanie się układu nerwowego.

Gdy tarczyca pracuje nieprawidłowo
Jeśli tarczyca nie pracuje w sposób prawidłowy, wówczas może dojść do produkowania zbyt małej lub zbyt dużej ilości hormonów tarczycowych.
Bez względu na to, czy zaczyna brakować hormonów czy też jest ich zbyt dużo, w pierwszym stadium bardzo ciężko zorientować się, że to problemy z tarczycą. Objawy nie są charakterystyczne i ciężko je pomylić z innymi. Warto mieć świadomość, że takie stany są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że tarczyca nie daje wyraźnych objawów. Gdy więc pojawiają się niepokojące symptomy, podczas wizyty u lekarza, sami wskazują i proszą o skierowanie na badania tarczycy.

Przyczyny chorób gruczołu tarczowego
By poznać przyczyny związane z pojawieniem się nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, należy przede wszystkim zrozumieć mechanizm jej pracy.
Tarczyca pracuje w organizmie w układzie sprzężenia zwrotnego: tarczyca-przysadka mózgowa-podwzgórze. Czynność tę regulują hormony tropowe wyższego piętra. W związku z tym zaburzenia w funkcjonowaniu pracy tarczycy mogą być związane nie tylko z samym gruczołem, ale również zaburzeniami pracy albo podwzgórza, labo przysadki mózgowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że najczęściej – mimo wszystko – choroby tarczycy związane są z nieprawidłowościami funkcjonowania gruczołu tarczowego.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – jak nie pomylić tych chorób?
Wśród najbardziej charakterystycznych chorób gruczołu, wyróżnia się niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Jednak bardzo często bywa tak, że oba schorzenia są przez nas mylnie określane.
Nadczynność tarczycy zawsze będzie związana z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Jest to choroba, która może być spowodowana obecnością guzków, które – wymykając się spod kontroli przysadki - zaczynają produkować zwiększone ilości hormonów tarczycowych. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko guzki, ale zaburzenia autoimmunologiczne mogą powodować nadczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy spowodowana jest natomiast zbyt małą ilością hormonów tarczycowych. Niekiedy może rozwinąć się z nadczynności tarczycy (wtórna niedoczynność tarczycy). Warto wiedzieć, że wśród niedoczynności można wyróżnić niedoczynność pierwotną (samoistna).

Jak objawiają się choroby tarczycy?
Jeśli mamy do czynienia z pełnoobjawową nadczynnością tarczycy, wówczas należy spodziewać się takich symptomów jak: utrata masy ciała mimo normalnego apetytu, nerwowość, zaburzenia rytmu serca (tachykardia), problemy z koncentracją, podwyższona temperatura ciała, mięśniowe osłabienie, biegunki, stale wilgotna skóra.
Pierwsze objawy niedoczynności tarczycy - podobnie jak nadczynność – nie dają charakterystycznych objawów. Są to: niedosłuch, problemy z pamięcią i zapamiętywaniem, spowolnienie, stałe uczucie zimna (nawet w ciepłym pomieszczeniu), bóle stawów, zaparcia. U młodych kobiet na skutek niedoczynności tarczycy może dojść do nadmiernego wypadania włosów, zaburzenia miesiączkowania, zaburzeń metabolicznych.

Skutki choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto jest niejako odmianą niedoczynności tarczycy. Związana jest z zaburzeniami pojawiającymi się w układzie odpornościowym. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn dochodzi do produkcji przeciwciał, które powodują atak na własne narządy. Jeżeli na skutek pojawienia się przeciwciał dochodzi do zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczycy, należy podjąć leczenie, które polega przede wszystkim na podawaniu syntetycznej tyroksyny.

Kiedy trzeba operować tarczycę?
Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach zachodzi konieczność zoperowania gruczołu tarczowego. Istnieją dwa wskazania do wykonania takiego zabiegu. Jednym z nich jest podejrzewanie, że rozwinął się złośliwy nowotwór. Drugie zaś wskazanie to pojawienie się wola uciskającego tchawicę, co mogłoby ograniczać drożność dróg oddechowych.

Jak rozpoznać choroby tarczycy?
By wykryć choroby związane z zaburzeniami funkcjonowania gruczołu tarczowego wystarczy wykonać bardzo podstawowe badanie. Polega ono na oznaczeniu poziomu TSH (hormonu tyreotropowego). Jeżeli tarczyca jest powiększona, wówczas koniecznością jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), ale potrzebne jest skierowanie od endokrynologa.
Jeśli pojawia się podejrzenie guzka, nierzadko trzeba wykonać biopsję, by móc ocenić czy zmiana ma charakter złośliwy. Jeżeli komórki są prawidłowe, wówczas lekarz zaleca obserwowanie niegroźnych zmian.
źródło:tarczyca
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post