Wciąż brakuje narządów do przeszczepów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wciąż brakuje narządów do przeszczepów

Post autor: admin. med. »

W 1954 roku zespół amerykańskich chirurgów przeprowadził pierwszą w historii udaną transplantację nerki. Dawcą i biorcą były bliźnięta. Od tej pory przeszczepy organów stały się akceptowalną społecznie metodą leczenia i przedłużyły życie setek tysięcy ludzi. Z roku na rok rośnie liczba osób deklarujących gotowość oddania organów do transplantacji. Dlaczego w takim razie wciąż jest ich za mało?

Transplantologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, która rozwija się najszybciej. Postęp następuje niemal z dnia na dzień. W ubiegłym miesiącu pojawiły się pierwsze doniesienia, że wkrótce możliwe stanie się także przeszczepianie narządów pomiędzy osobami zarażonymi wirusem HIV. Wymaga to jednak jeszcze zmiany obowiązującego prawa. W dużo dalszej perspektywie mówi się też o przeszczepach głowy.

W latach 1988 – 2015 w Stanach Zjednoczonych dokonano ponad 650 tys. transplantacji. Oznacza to ponad 26 dawców na milion mieszkańców. W Europie tylko dwóm krajom udało się przekroczyć ten wskaźnik. Pierwszym z nich jest Hiszpania z 34 dawcami na milion mieszkańców, a drugim Portugalia – blisko 27 dawców na milion mieszkańców. Najczęściej przeszczepia się nerki, wątrobę, trzustkę, serce i płuca. Z każdym rokiem rośnie też średnia długość życia ludzi po przeszczepie. Obecnie wynosi ona 25 lat.

Blisko połowa Amerykanów w 2012 roku silnie wspierała donację, ponad 60 proc. zarejestrowało się jako potencjalni dawcy narządów. Tylko 1 na 3 Amerykanów zdecydowanie nie zgadza się na oddanie swoich organów do przeszczepu.

Według amerykańskich danych, każdego dnia w Stanach Zjednoczonych aż 79 osób otrzymuje organ od dawcy, ale jednocześnie tego samego dnia co najmniej 20 osób umiera nie doczekawszy przeszczepu z powodu braku dawcy.

Na początku marca liczba osób oczekujących na przeszczep w USA wynosiła ponad 121 tys. Co 10 minut do tej listy dołącza kolejna osoba.

Narządy pobiera się zarówno od dawców żywych, jak i po śmierci. W przypadku dawcy zmarłego, możliwość wykorzystania organów zależy od przyczyny śmierci, historii medycznej oraz szybkości, z jaka mogą one zostać pobrane. Organy zaledwie 0,01 proc. potencjalnych dawców można wykorzystać po ich śmierci. Ale za to jeden dawca może uratować życie nawet ośmiu osobom. W Stanach Zjednoczonych aż 45 proc. organów pochodzi od dawców żywych.

W Polsce w ostatnich latach prowadzone są liczne kompanie propagujące ideę przeszczepów. Wśród nich jest na przykład „Zgoda na życie", której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie poparcia społecznego dla przeszczepów. Ideę tę popularyzuje też grupa studentów z Gdańska – założycieli portalu „Dawca.pl”. Najnowszy spot, który w sieci cieszy się ogromną popularnością, w przewrotny sposób pokazuje dlaczego dawstwo narządów jest tak ważne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post