Nerwica natręctw - zespół obsesyjno kompulsywny

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Nerwica natręctw - zespół obsesyjno kompulsywny

Post autor: admin. med. »

Nerwica natręctw (inaczej: zespół obsesyjno kompulsywny)to myśli, impulsy które skłaniają nas do działania lub uporczywie narzucające się wyobrażenia oraz czynności wykonywane kilkakrotnie mimo wiedzy o ich niedorzeczności.

Objawy nerwicy natręctw
Człowiek który doznaje różnego rodzaju natręctw ocenia je bardzo krytycznie, stara się zaprzestać wykonywania tych samych czynności oraz walczy (bez skutku) z powracającymi myślami. W chorym narasta uczucie lęku i napięcia.
Większość ludzi od czasu do czasu miewa natręctwa, o chorobie możemy mówić dopiero gdy występują zbyt często i zakłócają one nasze codzienne życie.
Wśród najczęstszych objawów nerwicy natręctw występuje chorobliwa chęć mycia rąk, niektóre osoby wykonują to tak często, że nie maja już czasu na inne rzeczy.

Osoba chora zdaje sobie sprawę, że wykonanie jakiejś czynności jest bez sensu, może się nawet jej wstydzić, jednakże nie jest w stanie się opanować i dopiero po jej wykonaniu odczuwa ulgę.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest farmakoterapię oraz terapia behawioralna. Podanie leku jest zazwyczaj jedyną możliwością, aby przygotować pacjenta do rozpoczęcia psychoterapii przez zmniejszenie napięcia, lęku, niepokoju, osłabienie obsesji czy kompulsji.
źródło:nerwica-natrectw
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post