Neuropatia międzyżebrowa-neuralgia międzyżebrowa-neuralgia m

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Neuropatia międzyżebrowa-neuralgia międzyżebrowa-neuralgia m

Post autor: admin. med. »

Neuropatia międzyżebrowa - neuralgia międzyżebrowa.Objawy,diagnozowanie i leczenie
Neuropatia, nazywana też nerwobólami to schorzenie obejmującego nerwy, czyli struktury przewodzące impulsy. Jednym z jej typów jest neuropatia międzyżebrowa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Neuropatia (choroba nerwów obwodowych, zapalenie nerwów obwodowych) może objąć niemal wszystkie nerwy obwodowe z wyjątkiem mózgu i rdzenia kręgowego. Ich uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych, czuciowych wzdłuż włókien nerwowych. Bardzo często obok silnego bólu cierpiącym na neuropatię towarzyszy drętwienie, mrowienie, palenie oraz wrażenie osłabienia kończyn.

Objawy
Neuralgia międzyżebrowa w większości przypadków spowodowana jest guzkowym zapaleniem tętnic, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub toczniem układowym. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany w obrębie uszkodzonego nerwu. Niejednokrotnie chory uskarża się na mrowienie oraz drętwienie, czasem dochodzi do znacznego osłabienia czucia, zarówno bólu, dotyku, jak i ciepła w punkcie, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe. W przypadku uszkodzenia nerwów międzyżebrowych może dojść do osłabienia lub zaniku mięśni w klatce piersiowej, co poważnie utrudnia oddychanie.

Diagnoza
Aby móc rozpocząć leczenie konieczne jest ustalenie przyczyny wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności pacjentom zleca się wykonanie podstawowych badań jak morfologia, badanie moczu oraz badanie radiologiczne, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany w kościach pacjenta, które niekiedy wywołują silny ucisk na nerw . Konieczne jest również badanie odruchów neurologicznych, elektromiografia oraz ocena przewodnictwa w nerwach obwodowych, dzięki czemu można ustalić, które nerwy zostały uszkodzone.

Leczenie
Podstawą leczenia neuropatii międzyżebrowej jest usunięcie przyczyny wywołującej ból. Dodatkowo sięga się po leczenie antybiotykami oraz leki uśmierzające ból. Doskonałym uzupełnieniem leczenia może być także rehabilitacja.

źródło:gazeta.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post