Odbiurokratyzować leczenie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Odbiurokratyzować leczenie

Post autor: admin. med. »

Pracodawcy RP
System ochrony zdrowia jest przeregulowany i przez to kosztowny. Główny problem to obowiązki sprawozdawcze. Wiele z tych obowiązków można zlikwidować, tym bardziej, że część z nich pochodzi jeszcze z okresu PRL. Konieczne jest też ujednolicenie systemów informatycznych - takie wnioski płyną z Białej Księgi „Stop biurokratyzmowi!”, która jest podsumowaniem III Polskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 27 stycznia br. w Warszawie.

– Biała Księga jest jak mapa drogowa, bowiem doprowadzi do celu, jakim jest rozwój polskiej przedsiębiorczości, a co za tym idzie całej Polski. Zwiększą się wpływy podatkowe, zmaleje bezrobocie, itd. – tylko trzeba wreszcie usunąć szkodliwy biurokratyzm. My, pracodawcy, wiemy, o czym mówimy. Na co dzień borykamy się z niejasnymi przepisami, brakiem stabilnego prawa, nadmierną sprawozdawczością, opieszałą administracją i niewydolnymi sądami. To są przeszkody dla polskich przedsiębiorców poważniejsze niż ostra konkurencja! - mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Poniżej przedstawiamy fragment Białej Księgi poświęcony systemowi ochrony zdrowia:
Główne wnioski i rekomendacje

• Ulepszenie jakości stanowionego prawa w obszarze ochrony zdrowia, przegląd obowiązującego prawa i usunięcie wszystkich zbędnych obowiązków biurokratycznych
• Konieczność natychmiastowego odbiurokratyzowania służby zdrowia, która opiera się na regulacjach pochodzących z okresu PRL
• Ujednolicenie systemów informatycznych i ograniczenie sprawozdawczości na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Diagnoza

Polski system ochrony zdrowia jest przeregulowany, co powoduje istotne obciążenie finansowe dla podmiotów leczniczych i tym samym prowadzi do marnowania, i tak bardzo ograniczonych, zasobów finansowych. Znamiennym jest, że dyskusja rozpoczęła się od blisko półgodzinnej (podczas gdy cała debata w ramach panelu trwała godzinę) prezentacji zawierającej listę obowiązków biurokratycznych stojących codziennie przez lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Pokazuje to skalę biurokratyzacji systemu opieki zdrowotnej.

POZ to jeden z bardziej zbiurokratyzowanych obszarów systemu ochrony zdrowia. Obecnie lekarz POZ na co dzień korzysta z 10 różnych, niekompatybilnych ze sobą, systemów informatycznych, do każdego z nich ma inny panel do logowania i inne hasło. Do tego lekarze rodzinni rocznie składają co najmniej 124 różne raporty do publicznego płatnika, oprócz tego mają obowiązek raportować do Inspekcji Sanitarnej, do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Wiele wypełnianych dokumentów zawiera podobne albo takie same dane, co powoduje niepotrzebną stratę czasu przez lekarza – a to wszystko odbywa się kosztem pacjenta.

Lekarz POZ jest odpowiedzialny za wydawanie szeregu zaświadczeń. Wiele instytucji prosi go o wystawienie zaświadczenia tylko dlatego, że ma on obowiązek zrobić to bezpłatnie. W związku z tym zdarza się, że lekarz POZ wystawia zaświadczenia w obszarach niezwiązanych z jego pracą lub możliwościami diagnostycznymi. Ogrom obowiązków biurokratycznych powoduje niezadowolenie pacjentów, którzy mają wrażenie, iż medyk zainteresowany jest nie ich zdrowiem, a dokumentami.

W trakcie dyskusji podkreślono, że ambulatoryjna opieka specjalistyczna i sektor szpitalnictwa nie są aż tak bardzo obciążone biurokratycznie. W tym drugim obszarze jest jednak inny problem – konieczność skrupulatnego wypełniania dokumentacji medycznej z powodu bezpieczeństwa procesowego. Wzrost świadomości prawnej pacjentów jest korzystny, ale powoduje zwiększenie ich roszczeniowości – więc lekarze muszą skrupulatnie wypełniać dokumenty.

System ochrony zdrowia jest przeregulowany, a więc kosztowny. Już nawet szpitale prywatne, które zawsze szczyciły się niską liczbą pracowników administracyjnych, muszą regularnie zwiększać zatrudnienie, aby odpowiedzieć na rosnące potrzeby informacyjno-sprawozdawcze systemu ochrony zdrowia. Zdaniem uczestników dyskusji wiele obowiązków można zlikwidować. Były one tworzone w czasach PRL. Ich zachowanie wynika z braku przeprowadzenia audytu przez Ministerstwo Zdrowia. Wraz z postępem technologicznym oraz możliwością łatwiejszej wymiany informacji rozsądnym byłoby, aby prawo do informacji w pełnym zakresie miał płatnik świadczeń medycznych.

Uczestnicy panelu zgodnie uznali, że zmniejszenie biurokracji może nastąpić jedynie poprzez budowę platformy współpracy wszystkich interesariuszy, poprawę stanowienia prawa, ale także konsekwentny przegląd obowiązujących regulacji i wykreślanie wszystkich zbędnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post