Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii

Post autor: admin. med. »

HIPEC - dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii.Stosowana m.in w leczeniu raka jajnika
HIPEC - Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy (pol. dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii) – procedura chirurgiczno-onkologiczna służąca do leczenia przerzutów nowotworów do otrzewnej.

Dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii stosuje się w przypadku:

śluzaków rzekomych otrzewnej (pseudomyxoma peritonei),
raka jelita grubego,
międzybłoniaków otrzewnej (mesothelioma peritonei),
przerzutów do otrzewnej nowotworów: (raka jelita grubego, raka jajnika, rak żołądka, itd.)

Metoda polegająca na ciągłym przepływie (30-90 minut) płynu perfuzyjnego w połączeniu z lekiem służącym do walki z nowotworem- cytostatykiem.

Mieszanina podgrzewana jest do temperatury od 41 °C do 43° C, co umożliwia lepszą penetrację leku i dotarcie do komórek nowotworowych. Zjawisko hipertermii jest samo w sobie uznawane za lecznicze, gdyż powoduje degenerację komórek szybkodzielących się, w tym komórek rakowych.

Przed zastosowaniem dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii należy chirurgicznie usunąć guza pierwotnego oraz wszystkie zmiany mieszczące się w otrzewnej przekraczające wielkość 5 mm. Cytostatyki mają zdolność penetracji w głąb tkanki tylko na głębokość 3-5mm. Ten zabieg nosi nazwę cytoredukcji.

Faktem jest, iż leczenie tego typu metodą jest tym skuteczniejsze im mniejsze są przerzuty w otrzewnej.

Warto zauważyć, że: „ Agresywne leczenie guzów o dużej masie i wysokim stopniu złośliwości zwykle nie prowadzi do uzyskania wydłużenia przeżycia, a często powoduje wzrost powikłań i śmiertelność okołooperacyjną”[1].

Metoda HIPEC przede wszystkim poprawia absorpcję leku przy minimalnym narażeniu całego organizmu na jego działanie. Daje to możliwość uniknięcia skutków ubocznych towarzyszących tradycyjnej chemioterapii. Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii pozwala na agresywne leczenie komórek nowotworowych bez większego niekorzystnego wpływu na resztę organizmu.

W Polsce urządzenia do przeprowadzania dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii są dostępne w Centrum Onkologii w Warszawie (wykorzystywane w leczeniu raka jajnika),w Szpitalu im. Narutowicza w Krakowie oraz Klinice Chirurgii Onkologicznej AM w Gdańsku ur dr hab. n. med. T. Jastrzębskiego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post