Świąd jest częstym i ważnym powodem chorobowości u osób z nowotworami

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Świąd jest częstym i ważnym powodem chorobowości u osób z nowotworami

Post autor: admin. med. »

Świąd jest częstym i ważnym powodem chorobowości u osób z nowotworami.
Nowotwór a świąd

STRESZCZENIA

Świąd jest częstym i ważnym powodem chorobowości u osób z nowotworami. Świąd może być czasami związany z nowotworem złośliwym, najczęściej z białaczką lub chłoniakiem. Może także pojawić się w związku z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek spowodowanymi chorobą nowotworową. Niekiedy jest wynikiem stosowanego leczenia przeciwnowotworowego. Celem tego artykułu jest przegląd klinicznych faktów dotyczących występowania świądu u pacjentów ze schorzeniem onkologicznym, zwięzłe przedstawienie najnowszej wiedzy na temat podłoża molekularnego świądu paraneoplastycznego i komórkowych mechanizmów jego powstawania w przebiegu chorób rozrostowych, a także podsumowanie aktualnie dostępnych opcji terapeutycznych..

Świąd to odczucie, które wywołuje potrzebę drapania. Choć rzadki w większości nowotworów, świąd może być istotnym czynnikiem chorobowości w przebiegu złośliwego procesu rozrostowego. Świąd może być zlokalizowany lub uogólniony, łagodny do ciężkiego, nierzadko istotnie wpływający na jakość życia chorych. Świąd niedający się opanować może zaburzać codzienne funkcjonowanie i sen, a intensywne drapanie zwiększa ryzyko zakażeń skóry. Świąd związany z chorobą nowotworową jest częsty trudny do leczenia i może jedynie nieznacznie odpowiadać na typowe opcje terapeutyczne. Aktualne badania nad patofizjologią świądu pozwoliły wskazać nowe cele terapeutyczne, które mogą posłużyć do opracowania nowych metod leczenia. Świąd u chorego onkologicznego można podzielić na trzy kategorie: świąd poprzedzający lub bezpośrednio związany z chorobą nowotworową,świąd pośrednio związany ze złośliwym procesem nowotworowym i świąd związany z terapią przeciwnowotworową.

Świąd poprzedzający wystąpienie nowotworu złośliwego lub jako zespół paraneoplastyczny

Świąd był obserwowany jako objaw towarzyszący nowotworom. Świąd przewlekły lub trwający dłużej niż sześć tygodni może być objawem paraneoplastycznym. Na podstawie niewielkich badań prowadzonych wśród chorych skarżących się na świąd o nieznanej etiologii,a u których ostatecznie rozpoznano nowotwór złośliwy, stwierdzono, że najczęściej cierpieli oni na chłoniaki i białaczki. Zależność ta została dobrze opisana u chorych z skórnym chłoniakiemT-komórkowym (cutaneous T-cell lymphoma, CTCL; ryc. 1), w przypadku których świąd może poprzedzać postawienie właściwego rozpoznania o wiele miesięcy, a nawet lat. Współwystępowaniu świądu obserwowano u chorych na chłoniaki nieziarnicze (non-Hodgkin’s lymphoma) (ryc. 2), szpiczaka mnogiego, przewlekłą białaczkę limfocytową (chronic lymphocytic leukemia, CLL) oraz przewlekłą białaczką mielomonocytową (chronic myelomonocytic leukemia, CMML).
Herbert C. Chiang, MD, PhD, Victor Huang, MD, Lynn A. Cornelius, MD

Division of Dermatology, Department of Medicine, Washington University School of Medicine, St. Louis.

Przedrukowano z: Semin Cutan Med Surg 2011; 30: 107-112
Cd. w numerze: Dermatologia po Dyplomie 2013; 4(2): 34-41
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post