Polki mało wiedzą na temat menopauzy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Polki mało wiedzą na temat menopauzy

Post autor: admin. med. »

Badanie: Polki mało wiedzą na temat menopauzy
Aż jedna czwarta Polek w wieku menopauzalnym nie potrafi ocenić, czy ma objawy związane z menopauzą - wykazało badanie Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. Może to świadczyć o braku wiedzy lub o wypieraniu przekwitania ze świadomości - oceniają eksperci.

Badaniem pt. "Polki a menopauza 2016" zostało objętych 300 pań w wieku 45-55 lat, w którym w organizmie kobiecym zaczynają zachodzić/zachodzą zmiany związane z przekwitaniem. Badana grupa była reprezentatywna pod względem demograficznym dla populacji polskich kobiet.

Paniom zaprezentowano definicję menopauzy (ostatnia miesiączka, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie) oraz listę objawów, które często utrzymują się przed i po menopauzie (w tzw. okresie okołomenopauzalnym).

W badanej grupie 49 proc. kobiet oceniło, że przeszło menopauzę lub przechodzi ją obecnie, 27 proc. zaprzeczyło temu, a pozostałe 24 proc., czyli niemal jedna czwarta, przyznało, że nie wie i ma trudności ze stwierdzeniem, czy tak jest.

Jednocześnie, duży odsetek pań nie potrafił ocenić, czy ma objawy - fizjologiczne lub psychiczne - związane z okresem okołomenopauzalnym. Na przykład, 35 proc. nie potrafiło powiedzieć, czy ma jakieś zmiany w cyklu miesiączkowym, 47 proc. nie umiało ocenić, czy ma gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, 30 proc. nie wiedziało, czy ma nocne poty, 27 proc. - czy ma spadek libido, 53 proc. - czy ma problemy ze stawami, 48 proc. - czy ma wahania nastroju, 38 proc. - czy ma problemy ze snem, 50 proc. - czy ma pogorszenie koncentracji i pamięci, a 54 proc. - czy odczuwa chroniczne zmęczenie.

Zdaniem ekspertów, wyniki te mogą odzwierciedlać z jednej strony niedostateczną wiedzę Polek na temat menopauzy, a z drugiej strony sugerują, że wiele pań w wieku okołomenopauzalnym może wypierać ze świadomości fakt zachodzenia w ich organizmie zmian związanych z przekwitaniem.

- Wypieranie menopauzy jest brakiem zgody na naturalne procesy zachodzące w organizmie kobiety - skomentowała psychoterapeutka, prezes Instytutu Terapii Gestalt Renata Procak. Jej zdaniem ma to silny związek z tym, że żyjemy w czasach, w których piękno i młody wygląd stawiane są na piedestale. - Kobiety często mają negatywne nastawienie do menopauzy, które jest związane z przekonaniem, że są cenne tylko wtedy, gdy są młode i zdolne do prokreacji - dodała.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post