Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają nowe świadczenia...

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają nowe świadczenia...

Post autor: admin. med. »

Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają nowe świadczenia - ale w przyszłym roku
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, których podopieczni zmarli, jeszcze poczekają na świadczenia, jakie obiecało im Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chociaż gotowa ustawa czeka jedynie na przyjęcie, to wiadomo, że nie nastąpi to w tym roku - donosi Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po śmierci podopiecznego opiekunowie będą dostawać zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.

Ministerstwo uznało, że sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny należy traktować jak pracę. Zgodnie założeniami resortu pomoc ma przysługiwać opiekunom także w sytuacji, gdy orzeczenie ich podopiecznego o niepełnosprawności utraci ważność.

Wtedy stracą świadczenia z tytułu opieki, ale otrzymają zasiłek dla bezrobotnych (maksymalnie do roku) lub świadczenie przedemerytalne, na takich samych zasadach jak osoby, które straciły pracę.

Opiekunowie nie rozumieją jednak, dlaczego projekt zmian, który już został przygotowany i mógłby zostać uchwalony w kilka tygodni, ma zacząć obowiązywać dopiero od przyszłego roku. Podejrzewają, że pieniędzy na postulaty opiekunów zabrakło w związku z wprowadzeniem ustawy "Rodzina 500 plus".

Jeżeli założymy, że każdy opiekun dostanie ok. 1 tys. zł (tyle wynosi najwyższy zasiłek dla bezrobotnych i przeciętne świadczenie przedemerytalne), w pierwszym roku na pomoc opiekunom trzeba będzie wydać 30 mln zł.

Program "Rodzina 500 plus" będzie nas kosztować ok. 20 mld zł rocznie

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post