Narkotyki coraz powszechniejsze w internecie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Narkotyki coraz powszechniejsze w internecie

Post autor: admin. med. »

Najnowszy Europejski Raport Narkotykowy z 2015 roku wskazuje, że rośnie rola internetu w sprzedaży i rozpowszechnianiu narkotyków. Zarówno nowe substancje psychoaktywne, jak i znane narkotyki są oferowane na ogólnodostępnych stronach internetowych oraz w tzw. głębokiej sieci. Niestety zasięg tego zjawiska nie jest jeszcze do końca znany.

Według ekspertów z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), wirtualne rynki narkotykowe mogą stać się ważnym obszarem, na którym należy w przyszłości skoncentrować działania monitorujące to zjawisko. Internet w najbliższej przyszłości będzie stanowić pełen wyzwań obszar dla polityk antynarkotykowych. Obecne metody walki z narkotykami będą musiały być dostosowane do nowych wyzwań tak, aby mogły być skuteczne zarówno w przeciwdziałaniu tradycyjnym kanałom dystrybucji, jak i wirtualnym.

Internet stał się również ważnym czynnikiem rozwoju rynku nowych substancji psychoaktywnych – zarówno bezpośrednio (sklepy internetowe), jak i pośrednio - umożliwiając producentom łatwy dostęp do danych badawczych i farmaceutycznych oraz zapewniając potencjalnym konsumentom forum wymiany informacji.

Obecny poziom wiedzy na temat skali wykorzystywania nowych narzędzi w sprzedaży i rozpowszechnianiu narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz związanych z tym szkód jest niewystarczający.

W 2013 r. EMCDDA zidentyfikowała w ramach przeglądu 651 stron internetowych sprzedających tzw. dopalacze mieszkańcom Europy, a ukierunkowane badania internetowe przeprowadzone w 2014 r. pozwoliły na identyfikację stron oferujących na sprzedaż konkretne narkotyki.

Coraz częściej pojawiają się sygnały dotyczące funkcjonowania tzw. szarych rynków, czyli witryn internetowych sprzedających nowe substancje psychoaktywne, które działają zarówno jawnie, jak i w tzw. głębokiej sieci. Głęboka sieć jest częścią Internetu, do której nie można uzyskać dostępu za pomocą standardowych wyszukiwarek.

Najgłośniej mówi się o narkotykowych kryptorynkach. Są one dostępne tylko za pośrednictwem oprogramowania szyfrującego, które zapewnia anonimowość. Kryptorynki, podobnie jak internetowe serwisy aukcyjne, zapewniają sprzedającym i kupującym infrastrukturę do dokonywania transakcji oraz świadczenia usług. Dają m.in. możliwość oceny sprzedawców i nabywców.

Wśród różnych produktów reklamowanych na kryptorynkach najpopularniejsze są, według przeprowadzonych badań, znane narkotyki i leki wydawane na receptę. Dowody wskazują, że wiele narkotyków zakupionych w głębokiej sieci jest przeznaczonych do odsprzedaży.

Kolejna tendencja dotyczy wprowadzania narkotyków do obrotu i dzielenia się nimi lub dzielenia się doświadczeniami narkotykowymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Obszar ten wciąż pozostaje słabo rozpoznany i trudny do monitorowania.

Wzrost internetowych i wirtualnych rynków narkotykowych stanowi poważne wyzwanie dla organów ścigania i polityki antynarkotykowej każdego państw. Fakt, że producenci, dostawcy, sprzedawcy detaliczni, hosting stron internetowych oraz usługi przetwarzania płatności mogą znajdować się w zupełnie różnych krajach, czyni internetowe rynki narkotykowe szczególnie trudnymi do kontrolowania. Tradycyjne metody walki z narkotykami są mało skuteczne w konfrontacji z nowymi wyzwaniami.

Szacuje się, że prawie jedna czwarta dorosłej populacji Unii Europejskiej, czyli ponad 80 mln osób, przynajmniej raz w życiu spróbowała narkotyków. Najczęściej używanym narkotykiem są konopie indyjskie (75,1 mln), kokaina (14,9 mln), amfetamina (11,7 mln) i MDMA (11,5 mln). Wskaźniki dotyczące eksperymentalnego używania substancji psychoaktywnych są zróżnicowane w poszczególnych państwach i wahają się od jednej trzeciej dorosłej populacji w Danii, Francji i Wielkiej Brytanii do 8 proc. w Bułgarii i Rumunii.

Średni wskaźnik umieralności wskutek przedawkowania narkotyków w 2013 r. w Europie szacuje się na poziomie 16 zgonów na milion mieszkańców w wieku od 15 do 64 lat. Krajowe wskaźniki umieralności są bardzo różne. Siedem krajów UE odnotowało wskaźniki wynoszące powyżej 40 zgonów na milion mieszkańców. Najwyższy wskaźnik zgonów wystąpił w Estonii (127 na milion mieszkańców), Norwegii (70 na milion mieszkańców).

Źródło: EMCDDA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post