MRPiPS: emeryci nie będą finansować programu 500+

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

MRPiPS: emeryci nie będą finansować programu 500+

Post autor: admin. med. »

Nie ma planów, żeby finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z Funduszu Rezerwy Demograficznej; nie ma też takiej możliwości prawnej - zapewniła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapewniła jednocześnie, że w budżecie będą środki na wypłatę świadczeń w 2017 r.

29 marca 2016 r. Gazeta Wyborcza napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500+ w przyszłym roku - to pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Rafalska zapewniła, że nie ma takich planów.

- Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatę świadczenia 500+ - powiedziała PAP.

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS. W latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

Pytana, skąd będą pochodzić pieniądze na program 500+ w przyszłym roku, Rafalska podkreśliła, że budżetu na 2017 r. jeszcze nie ma, prace nad nim się zaczynają. - Jest obowiązująca ustawa i proszę się nie martwić, świadczenie będzie wypłacane - zapewniła.

Wskazała przy tym na konieczność uszczelnienia VAT-u, zwróciła uwagę na lepszą sytuację na rynku pracy. - Więc lepsze będą wpływy z VAT-u, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mniejsze wypłaty z Funduszu Pracy. Mamy lepszą sytuację gospodarczą, to też jest lepszy prognostyk na 2017 r. - mówiła Rafalska.

- Bezpieczeństwo emerytur jest gwarantowane przez państwo i żaden z dotychczasowych rządów, nawet najbardziej przez nas krytykowanych, nie odważył się na to, żeby były zagrożone bieżące wypłaty emerytur czy ich terminowość. Proszę być spokojnym, to jest absolutny priorytet - dodała.

Odnosząc się do prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, powiedziała, że na pewno nie wejdzie ona w życie w 2016 r.

- Wejdzie w 2017 r., natomiast dokładnej daty nie podam. Mówiliśmy, że zintensyfikujemy prace, gdy zakończy się ważny dla nas etap prac nad ustawą o wspieraniu państwa w wychowaniu dzieci - podkreśliła.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post