Jakie badania aby sprawdzić kondycję wątroby, "żółte kępki"

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Beta
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2016, o 18:33

Jakie badania aby sprawdzić kondycję wątroby, "żółte kępki"

Post autor: Beta »

Witam serdecznie. Uprzejmie proszę o odpowiedź na dwa pytania.
- czy jeśli w badaniu USG wątroba nie jest powiększona i nie stwierdzono zmian to znaczy, że moja wątroba jest zdrowa?
- jeśli jednak samo USG nie świadczy o ewentualnym zdrowiu wątroby, jakie badania (krwi) warto przeprowadzić, aby sprawdzić zdrowie wątroby bez konieczności wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
/jestem zaniepokojona zmianami o charakterze kępek żółtych na mojej twarzy, stad te pytania. chciałabym się zarejestrować do lekarza posiadając już przynajmniej podstawowe wyniki badań dotyczące pracy wątroby/
Z góry dziękuję za odpowiedź.
dimedicus

[Link] Kondycja wątroby

Post autor: dimedicus »

Zdaje się że ten temat dotyczy pani
zolte-kepki-na-twarzy-do-jakiego-lekarz ... t8170.html
napisze do pani na pw.

Wynik usg w badaniu wątroby nie wykryje wirusów.Pozwala na ocenę czy jest normalnej wielkości,czy są np torbiele itd
Dla oceny stanu powinno sie wykonać próbę wątrobową,badanie na HCV,antygen HBs,GGTP oraz ALP(fosfataza zasadowa)
Beta
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2016, o 18:33

Re: Jakie badania krwi aby sprawdzić kondycję wątroby

Post autor: Beta »

Przeczytałam PW do Pana i bardzo dziękuję za informację. Prawdopodobnie z uwagi na mój krótki pobyt na forum nie mam możliwości przesłania Panu odpowiedzi. Rozumiem problem techniczny i nie ma konieczności powrotu do tamtego tematu, ponieważ ten jest z nim ściśle powiązany. Jeśli jednak mogę o coś poprosić, czy w moim aktualnym temacie: "Jakie badania krwi aby sprawdzić kondycję wątroby" można byłoby dodać "kępki żółte"? Wyrażam też pełną zgodę na całkowitą zmianę treści tematu posta, jeśli administrator uzna zmianę za właściwą dla uwzględnienia mojego problemu. Jeśli jest to wskazane również nie mam nic przeciwko, aby administrator przeniósł mój post do odpowiedniego działu na forum, jeśli ten nie jest właściwy. Nie udało mi się znaleźć na forum tematów związanych z kępkami żółtymi, a może jest tutaj ktoś, kto boryka się z podobnym do mnie problemem i łatwiej byłoby takiej osobie znaleźć mój post, jeśli zawierałby określenie "kępki żółte" i podzielić się doświadczeniami z diagnozowaniem i leczeniem.
Bardzo też dziękuję za szybką odpowiedź. Pomyślałam, aby zacząć od podstawowych badań. Jutro idę na badania krwi - pakiet:
CRP
morfologia 27 parametrów
badanie ogólne moczu
żelazo
ALAT
ASPAT
lipidogram
glukoza
kreatynina
TSH
sód
potas
Nie jestem do końca pewna, czy przy moim problemie (podejrzenie "żółtaków") potrzebne jest mi badanie moczu.
Czy powinnam poszerzyć od razu ten pakiet jutrzejszych badań o wskazane przez Pana badania? Czy jednak poczekać na wyniki powyższych i w razie nieprawidłowości wykonać badania wskazane przez Pana?
Przy okazji chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie, aby nie tworzyć nowego wątku. Czy ciśnienie utrzymujące się od dawna (lata) w granicach 150/100 może być związane z problemem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu? (znalazłam informację, iż najczęstsza przyczyną tworzenia się kępek żółtych jest odkładający się cholesterol). Nadmieniam, że absolutnie nie odczuwam żadnych negatywnych efektów związanych z ciśnieniem.
Z góry dziękuję za odpowiedź
dimedicus

Re: Jakie badania krwi aby sprawdzić kondycję wątroby

Post autor: dimedicus »

Najważniejsze są te które podałem z moczem można poczekać.
Beta pisze:najczęstsza przyczyną tworzenia się kępek żółtych jest odkładający się cholesterol
to prawda,może być przyczyną,podobnie może wpływać na wzrost ciśnienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post